Ekonomist Mladen Vedriš i ministar financija Ivan Šuker nakon sastanka ekonomskog vijeća rekli su tek da su se usuglasili oko 80 posto mjera, od kojih su neke one Ekonomskog instituta, a neke potpuno nove. Nagađa se da bi se moglo raditi o zamrzavanju plaća, ukidanja povlastica menadžerima u državnim službama, štednji na svim razinama, ali i o skraćivanju radnog tjedna. Sve mjere trebali bi predstaviti na sjednici Vlade u četvrtak. Cilj im je zadržati postojeća radna mjesta i što više zaustaviti gospodarski pad da bi sljedeću godinu dočekali u što boljoj poziciji. Koliko su te mjere “teške”, nitko također ne želi reći, ali priznaju da će se novac za njih namaknuti preraspodjelom proračunskih stavaka.
- Te mjere imaju efekt kamilice, u odnosu na ono što trebamo napraviti - kaže, nimalo optimistično, nezavisni ekonomski analitičar Ante Babić. Smatra da skraćivanje radnog tjedna ne bi imalo pretjeranog efekta jer se kaže, u Hrvatskoj i onako premalo radi: “Efektivno se radi tek četiti sata.” Nadalje smatra da je umjesto zamrzavanja plaća u državnom i javom sektoru nužno ići na smanjenje od 10 posto, ali i da bi trebalo otpustiti 20 posto ljudi u državnom sektoru. Za razliku od ministra financija, koji kaže da će se u rebalans proračuna ići kad se za to steknu uvjeti, Babić tvrdi da je rebalans nužno napraviti što prije te na godinu dana treba odustati od kapitalnih investicija.
Predsjednik uprave Vjesnika Franjo Maletić, direktorica Hrvatske Lutrije Vesna Bakran i direktor HŽ-a Zoran Popovac poslali su Vladi plan smanjenja svojih plaća. Predsjednik Stipe Mesić također je spreman smanjiti svoju i plaće svojih suradnika, javlja Večernji list.
U SIJEČNJU BEZ POSLA OSTALO 19.000 RADNIKA
U siječnju se na Hrvatski zavod za zapošljavanje prijavilo oko 26.400 novih nezaposlenih. Od toga je oko 19.300 dobilo ili dalo otkaz. Najviše je radnika kojima je istekao ugovor za rad na određeno. Ima ih oko 12.000. Poslodavci su dali otkaze nešto više od 6000 radnika. Otkazi su najčešći u prerađivačkoj industriji, trgovini, turizmu i ugostiteljstvu te građevinarstvu. Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata kaže da rast nije alarmantan jer se lani u siječnju na Zavod prijavilo 22.000 novih nezaposlenih.