To je to što me zanima!

Godinu dana u EU: Jesmo li imali prevelika očekivanja?

Hrvatska je godinu dana članica EU. Velika očekivanja od članstva u EU nisu se ispunila. Životni nam standard pada, a izlazak iz ekonomske krize se ne nazire
Vidi originalni članak

Europska unija prije nekoliko godina izgledala nam je kao bajka. Tamo se živi bolje, standard je viši, cijene niže, a ljudi sretniji. Već godinu dana i mi živimo u toj priči, ali ona je daleko od bajke.

Ne živimo bolje posljednjih godinu dana, standard nije viši, štoviše, samo se smanjuje, a cijene povisuju. Sretniji nismo. Jesmo li od Europske unije očekivali previše i što se uopće moglo promijeniti u jednoj godini?

Kurelić: Građani uopće nisu imali visoka očekivanja

Politolog Zoran Kurelić smatra kako građani nisu uopće imali visoka očekivanja, a to pokazuje niska izlaznost na referendumu od ulasku u EU i dva ciklusa izbora za zastupnike u Europskom parlamentu.

- Nitko nije shvatio ulazak u EU kao nešto što će nam promijeniti živote, to su očekivali od Vlade, i to s punim pravom. Zato je njihova popularnost drastično pala - kaže Kurelić. Podsjeća i na slučaj Perković u kojemu je premijer Milanović odlučio “pokazati zube” Europskoj komisiji.

- U tom su sukobu građani bili na strani EU. Prva će godišnjica ulaska u EU proći bez emocija, kao što je prošao i ulazak - tvrdi Kurelić i dodaje da je pozitivno što su građani shvatili EU kao okvir u kojem nacionalna Vlada treba stvoriti bolje uvjete života. 

Novotny: Vlada nije uspjela održati realna očekivanja Hrvata

Ekonomist Damir Novotny uvjeren je kako je dio Hrvata ipak imao nerealna očekivanja.

- Vlada nije uspjela održati ta očekivanja realnima. Primjerice, na Kosovu većina građana vjeruje da će, kad ta zemlja uđe u EU, svi preko noći postati bogati poput Austrijanaca. No nije dobro ni preveliko razočaranje, kao što sad vlada u Srbiji - kaže Novotny, koji ocjenuje da je pozitivno ukidanje roaminga. Negativna mu je konkurencija iz Europske unije na koju neki sektori nisu bili pripremljeni, posebno u prehrambenoj industriji.

Avberšek: Kod nas se pravila EU iskrivljavaju

- Smeta me i što se pravila EU kod nas iskrivljavaju. Kad sindikati nešto traže, Vlada tvrdi da se to ne može ispuniti zbog pravila EU. No kad je nešto njima u interesu, onda su mogući izuzeci - rekla nam je Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

Teško je bilo očekivati da će se sve promijeniti u jednoj godini. No većina minusa članstva u EU krivnja je hrvatske Vlade, a ne same Unije. Jer većina zemalja od članstva profitira, i to brzo.

Što se promijenilo nabolje od ulaska u EU: 

1. Granicu prelazimo samo uz osobnu iskaznicu

2. Roaminga nema i jeftinije ćemo telefonirati

3. Možemo raditi u bilo kojoj zemlji članici EU

4. Tržište se liberaliziralo pa je struja sada jeftinija

5. Studenti lakše mogu na sveučilišta diljem EU

Što se promijenilo na gore nakon ulaska u EU: 

1. Standard nam pada, iako smo očekivali drugačije

2. Cijene većine proizvoda su porasle, a ne smanjile

3. Milijarde koje su nam na raspolaganju nismo uzeli 

4. Kreditne kamate nisu pale u zadnjih godinu dana

5. Investitori nas zaobilaze kao i prije članstva u EU

Idi na 24sata

Komentari 160

  • ludom 02.07.2014.

    Zna se dobro tko je profitirao od ulaska Hrvatske u EU. S kime god sam razgovarao o tome, nitko živ nije imao pozitivno mišljenje. A u ovih godinu dana, o toj temi sam dosta razgovarao i to sa dosta ljudi. Pa kome je onda cilj EU, kada, evo čitam negdje, da Engleska želi istupiti iz te unije. Onima, kojima je u EU dobro, i tako žive u organiziranim društvima, pa bi im bilo relativno dobro i da su van EU. Nama u Hrvatskoj, koja je u društvenom i ekonomskom kaosu, je nikako bili mi u bilo kakvoj "uniji" s bilo kim. Par stotina ili možda nešto više tisuća ljudi, koji se stalno vrte oko političkih pozicija, dobro žive i baš ih briga za ostatak vlastitog naroda. Toga su svijesni i čelnici EU. Ništa oni nisu bolji ili lošiji od ovih koje hranimo tu kod kuće. Imaju stalne prihode i grade karijere, bez obzira kakvo im je stanje u matičnim državama. Osim toga, nekakve podatke o eventualnoj financijskoj šteti koju od članstva imamo, čuvaju u tajnosti, tako da je teško vjerovati da će narod ikada saznati pravo stanje. A tu se radi baš o sudbini naroda.

  • raša 02.07.2014.

    nikada nisam niti pomislio a kamoli gasao za to....ne kužim narod kaj su oni mislili da če se obogatiti unijom hehehehh..ovo se zove KAKO ISKORISTITI NAROD NA NJEGOVOM OGNJIŠTU i to u korist sebe eto to je unija....narod da je i razmišljao nebi to shvatio ...no gdje ameri kroće tu trava ne raste osim kod njih sada imamo ono čemu smo se smijali drugima a da to niti ne shvaćamo...ja samo kažem možemo PLAKATI ZA YUGOM koliko to god neki priznali ili ne priznali....ovo če tek osjetiti ove generacije jer mi neki malo stariji smo se ipak nečega i nauživali ....

  • samoRoBo 01.07.2014.

    "Ja kao europljanin i intelektualac"...osjećam se shebano i prevareno već u prvoj godini :((((

Komentiraj...
Vidi sve komentare