Mislio sam da dosta znam o Domovinskom ratu, ali tek sam tu otkrio kako je zapravo sve bilo. Vidio sam izložbu slika iz Bitke za Vukovar koja mi je bila jako stresna. To nam je rekao Matej iz Zagreba, učenik 8. razreda, jedan od 40.000 učenika koji godišnje posjete Memorijalni centar Domovinskog rata u Vukovaru.
- Simulacija logora bila mi je baš strašna. Rekli su nam da zamislimo da smo zatvoreni u podrumu devet mjeseci, da nas svaki dan tuku i zlostavljaju. Jedva sam čekao da izađem. Tužno je bilo i na Ovčari - nastavlja Matej.
Ministarstvo branitelja dvije godine provodi projekt dvodnevne terenske nastave povijesti u Vukovaru, osmišljen za sve učenike osmih razreda.
Na mjestu nekadašnje vojarne osnovan je Memorijalni centar Domovinskog rata koji objedinjuje sve povijesne činjenice, memorabilije, dokumentaciju, slike i oružje koje se koristilo. Bivša je vojarna postala centar koji prikazuje bitku za Vukovar i cijeli Domovinski rat. Zanimljiv je i mnogim svjetskim ratnim stručnjacima, ali i učenicima i studentima. Hrvatskim osmašima sve je plaćeno za posjet, uključujući prijevoz.
- Kad dođu, osmaši su smješteni u našem novootvorenom hostelu, imaju riješenu prehranu, plaćene ulaznice... Sve plaća Ministarstvo branitelja - kaže Zoran Šangut, ravnatelj Memorijalnog centra.
- Doznaju sve u vezi rata, pokažemo im simulaciju logora Stajićevo, vodimo ih u Muzej Vučedolske kulture, Gradski muzej u dvorcu Eltz, vukovarsku bolnicu čiji podrum prikazuje život u Vukovaru 1991. Obiđu i Trpinjsku cestu, Memorijalno groblje te Ovčaru, a dobiju i sliku Vukovara danas i 1991. - nastavlja Šangut ponosan na završnicu dvodnevne edukacije, a to je Škola mira i kviz znanja koje prođu svi učenici i s tim posljednjim dojmovima odlaze iz Vukovara.
Centar se povezao s Institutom za veterane u Bruxellesu, Auschwitz fundacijom, pa se u Vukovar javljaju škole iz Italije, Belgije, Velike Britanije i Mađarske. Do sada je kroz centar prošlo 220.000 djece.