Glavni državni inspektor Andrija Mikulić (HDZ) za RTL je komentirao poskupljenjima koja su danas zabilježena zbog uvođenja eura.
Prije gostovanja u emisiji, Mikulić je imao sastanak koji je danas zbog poskupljenja sazvao premijer Andrej Plenković. Na sastanku su uz Plenkovića i Mikulića bili i resorni ministri te čelnici Porezne uprave i Carine.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Razgovaralo o daljnjim aktivnostima kako bi potrošače zaštitili od neopravdanog povećanja cijena - rekao je.
Rekao je kako to nije napad na one koji poduži cijene.
- Mi se bavimo nadzorom provedbe propisa i obavljanja poslova. Svi koji posluju u RH moraju se pridržavati legislative ili snositi sankcije - dodao je.
Zbog uvođenja eura, zabilježen je niz poskupljenja svakodnevnih proizvoda poput kave i drugih pića, pekarskih proizvoda...
- U Hrvatskoj postoji 12 institucija koje po ovlastima to kontroliraju - odgovorio je na upit tko bi to trebao kontrolirati.
- HANFA kontrolira financije, HNB banke, Državni inspektorat svoj dio u području zaštite potrošača obavlja kontrole i kontrole radnog odnosa. Tu su druge institucije koje kontroliraju lijekove. Svatko radi u svom djelokrugu i to su vrlo kompleksni procesi koje svakodnevno, kontinuirano i promptno pratimo - dodao je Mikulić.
'Vlada se cijela dala u zaštitu potrošača i građana'
Na pitanje jesu li se poskupljenja mogla spriječiti, a naročito jer je vlada najavljivala da neće biti zaokruživanja na više, Mikulić je rekao: "Što se tiče zaokruživanja, kontrolna tijela države vidjet će je li nešto u skladu s propisom."
- Vlada s paketom svih mjera koje je donosila, a podsjetit ću da je u doba covida uvela potpore, sad paket mjera koji je išao za ograničavanja cijena skupine od devet prehrambenih proizvoda, kao i mjere koje se odnose na cijenu energenata. Vlada se cijela dala u zaštitu potrošača i građana, a kako bi gospodarstvu, trgovcima i ugostiteljima omogućila lakši rad - rekao je Mikulić.
- Sad je došlo vrijeme, i nadam se da će to naši trgovci, ugostitelji, gospodarstvenici prepoznati, da oni također preuzmu dio tereta koji je nastao, a ne da sve svale na kičmu potrošača - ustvrdio je.
'Mi ćemo raditi na tome da se neopravdano povećanje cijena spriječi'
Upitan je i kako stati na kraj inflaciji.
- Ta bi inflacija, nažalost, bila još veći udar na građane da nije bilo mjera vlade koja je dosad učinila sve te se i dalje razgovaralo o aktivnostima da se neopravdano podizanje cijena spriječi - govori.
- Kao čovjek koji vodi Državni inspektorat, zajedno s drugim institucijama mi ćemo raditi na tome da se neopravdano povećanje cijena spriječi i da se ne opterećuju potrošači - dodao je.
- Uvijek imate mogućnost da prvo razgovarate. Posljednje tri godine govorim da razvijamo partnerske odnose. Podsjetit ću da sam dolaskom na čelo Inspektorata rekao da ćemo ići u koordinirane nadzore, a ne svaki tjedan inspektor jedan, to je otišlo u povijest - rekao je glavni državni inspektor.
- Partnerske odnose razvijamo prema gospodarstvenicima, trgovcima i ugostiteljima. Nadam se da se u ovoj situaciji inflatorne krize, da će i oni osjetiti da dio tereta moraju preuzeti na sebe - rekao je Mikulić, dodavši da je od uvođenja eura bilo više od 50 dojava vezanih za zaokruživanje cijena.