To je to što me zanima!

Gladna djeca u školi: Učenici u Finskoj i Švedskoj su svi siti!

U većini europskih država problem gladne djece u školi riješili su ili uvođenjem besplatne prehrane za sve ili subvencioniranjem djece koja obrok ne mogu platiti
Vidi originalni članak

Kako bi se djeca mogla fokusirati na nastavu, a ne sa sramom prikrivati kruljenje u želucu, vlade nekoliko zemalja ukinule su plaćanje školskih obroka.

U Europi besplatni obrok imaju učenici u Švedskoj, Finskoj i Estoniji, i to svaki dan i bez obzira na platežnu mogućnost njihovih roditelja.

U Švedskoj je to određeno zakonom o obrazovanju koji je stupio na snagu 1997. Osim što je ručak besplatan za učenike od šest do 15 godina, ono što im u obrazovnim ustanovama poslužuju za objed mora biti hranjivo, odnosno s preporukom nutricionista.

Dobar obrok u školi dobar je ulog za budućnost; oni znaju kako

Gladnih nema, a uz to profesori tijekom objeda djecu podučavaju zdravim prehrambenim navikama

Prva zemlja EU koja je uvela besplatan obrok u škole bila je Finska, još 1948. Prema propisima, djeca moraju dobiti obrok koji će im osigurati dovoljno energije za naporne školske aktivnosti. Finci u katalogu o školskoj prehrani koji su napravili ističu: “Dobar obrok u školi dobar je ulog za budućnost”.

Finska je besplatne obroke u školi uvela još 1948.; bili su prvi u Europi

U Sloveniji i Velikoj Britaniji obiteljima koje svojoj djeci ne mogu priuštiti užinu, nakon što donesu dokumentaciju o primanjima i lošem financijskom statusu, umanjuju punu cijenu užine ili ih potpuno oslobađaju od te naknade. 

U Škotskoj će od 2015. djeca do trećeg razreda osnovne škole imati osiguran obrok bez ikakvog plaćanja. 

U Francuskoj, ovisno o primanjima, dio troškova prehrane plaćaju roditelji, dio škola. 
U EU postoje različiti modeli, ali čini se kako države sve više shvaćaju problem gladne djece na nastavi i čine sve da ga riješe. To bi trebala učiniti i naša Vlada.

Idi na 24sata

Komentari 194

  • jednostavno 24.03.2014.

    svi bi trebali imati topao obrok..ne ostajat gladni,i da učenik nemora"žicati"svaki dan od svojih kolega za užinu,nije ni to riješenje..

  • DejanHorvat 24.03.2014.

    kad sam ja išao u školu(1981-1989) djeca čiji su roditelji imali mala primanja nisu plaćali školsku kuhinju,bilo ih je nekoliko svake godine al to je bilo u državi koja nije valjala.

  • Steff_1 23.03.2014.

    Postoje Europski fondovi i za takve stvari kao što je besplatna hrana i knjige u školama EU, pogotovo za zemlje koje su bile u tranziciji , ali ovi naši stvarno ne znaju povući novce iz fondova jer su nepismeni i neškolovani za takav posao. Netko je u komentarima izračunao prije desetak dana da Hrvatskoj treba (govorim o osnovnoj školi) cca 100M kuna za knjige i valjda cca 170M kuna za prehranu te djece na godinu. To iznose auti koji su kupljeni, ili zadavanja za razne nepotrebne studije i certifikate koje država ne treba, a koliko bi samo pomogli ovim našim roditeljima koji su na kraju snaga (novaca) ...

Komentiraj...
Vidi sve komentare