Ukrajina je u ponedjeljak potpisala nov sporazum o nadzoru protoka ruskog plina i odustala od prijašnjih uvjeta koje je Moskva pobijala, priopćio je ruski naftni div Gazprom. Glavni direktor Gazproma izjavio je da bi isporuka plina za zemlje članice EU-a trebala biti uspostavljena u utorak u 8 sati, ako neće biti novih prepreka. Istodobno je predsjednik Europske komisije Barroso rekao da je sve potpisano i da više nema razloga za odgodu obnove isporuke plina.
Ukrajina je u nedjelju potpisala sporazum s Rusijom o nadzoru tranzita plina preko Ukrajine prema Europi. No, ukrajinski predstavnik rukom je na sporazum dopisao da Ukrajina nije uzela plin u tranzitu i da ruskom proizvođaču Gazpromu ništa ne duguje. Zbog toga je ruski predsjednik Medvedev u nedjelju odustao od ugovora, a Barroso je krenuo u nove pregovore kako bi spasili situaciju. S ukrajinskom premijerkom Julijom Timošenko dogovorio je da se odvoje sporazum o nastavku opskrbe Europe ruskim plinom i deklaracije koju su Ukrajinci sami rukom dopisali na ugovor.
- Ukrajina i Europska unija učinile su sve što je Moskva tražila da se zajamči siguran protok ruskog plina prema Europi i stoga nema izgovora da Rusija ponovno ne počne dobavu plina - priopćio je u ponedjeljak češki predsjedatelj EU-a.
MAĐARI PRIJAVILI UKRAJINU EK-u
Mađarski plinski distributer Emfesz tužio je ukrajinsku tvrtku Naftogaz nakon potpuna prekida dobave ruskog plina i prijavio Ukrajinu Europskoj komisiji. Ta tvrtka tvrdi da je oštećena za 30 milijuna dolara zbog potpuna prekida dobave ruskog plina preko Ukrajine. Ta je tužba prva sudska posljedica plinske krize izvan Ukrajine i Rusije.
MESIĆ: KATAR I DALJE ŽELI INVESTIRATI U TERMINAL
Predsjednik Stjepan Mesić kazao je u nedjelju navečer za "Dnevnik" HTV-a kako je Katar i dalje spreman investirati u gradnju terminala za ukapljeni plin u Hrvatskoj. Potvrdio kako je o tome razgovarao i s premijerom Ivom Sanaderom. Sanader se, kaže Mesić, slaže da bi bilo dobro nastaviti razgovore s Katarom, ali da se najprije treba riješiti pitanje Adria LNG konzorcija, u kojem bi sudjelovale najveće europske i hrvatske energetske tvrtke, a koji bi financirao gradnju terminala za ukapljeni plin na Krku. Premijer Ivo Sanader u Vladi je izjavio kako je i sam razgovarao sa emirom tijekom posljednjeg boravka SAD-u, te kako je uz Omišalj moguć i LNG terminal u Pločama.
-I BiH je zainteresirana za tu investiciju u Pločama, a Vlada će sve razmotriti i razgovarati sa partnerima u europskom konzorciju. Samo je pitanje ima li Hrvatska financijske snage za dva LNG terminala i kako ćemo to riješiti- rekao je Sanader.