To je to što me zanima!

Gaddafi upozorio na militante, Blair mu "zahvalio" bombama

Svrgnuti libijski vođa je upozoravao bivšeg premijera Velike Britanije da militanti divljaju u Libiji i da su prijetnja Europi. Blair je nakon toga išao u rušenje Gaddafija
Vidi originalni članak

Moamer Gaddafi, ubijeni libijski vođa, upozoravao je bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira na džihadisteTelegraph je objavio kako se to vidi iz telefonskih razgovora dvojice lidera

Gaddafi je 25. veljače 2011. godine, kada su u Libiji već bili nemiri, upozorio Blaira da zemlju pokušava zaštititi od Al-Kaide.

- Ne napadamo mi njih, nego oni nas. Hoću vam reći istinu. Situacija nije tako komplicirana, već je sve vrlo jednostavno. Na sjeveru Afrike pojavili su se ogranci Al-Kaide. Ogranci su slični onima koji su bili u Americi uoči 11. rujna - rekao je Gaddafi Blairu. Upozorio ga je i da su džihadisti nabavili oružje i da plaše ljude. 

- Ljudi ne mogu izaći iz svojih kuća, ali nitko ne predstavlja realnu sliku. Ovdje nema stranih dopisnika. Molili smo sve svjetske lidere da dođu i vide istinu. To je naoružana banda. S njima nema dogovora - rekao je Gaddafi britanskom premijeru. 

Upozorio ga je i da je cilj terorista da uspostave kontrolu nad Sredozemljem i zatim napadnu Europu. Blair mu je odgovorio kako treba naći mirno rješenje za tu situaciju. 

Tri tjedna nakon ovog razgovora koalicija zapadnih zemalja u kojoj je bila i Velika Britanija počela je bombardirati Libiju kako bi svrgnuli Gaddafija. Blair je dva puta zvao Gaddafija da ga upozori da napusti zemlju. 

Pet godina nakon svrgavanja Gaddafija Libija je i dalje u rasulu. Mnoge teritorije i dalje kontroliraju pripadnici ISIL-a. 

Idi na 24sata

Komentari 114

  • SpartanXX 09.01.2016.

    Britanija, Francuska, Njemačka, Hrvatska . . . , mi smo samo mladi dečkići u krilu pedofilske Amerike

  • balkanas 09.01.2016.

    tako će biti i hrvatskoj koja daje sve što treba amerikancima i britancima a na kraju će je oni odbaciti kao staru krpu

  • svejedobro 09.01.2016.

    Tvorci afričkog proljeća bi trebali odgovarati za kašu koju su stvorili. Situacija u Koreji miriše na američki način uvođenja demokracije u Sj Koreju kao što su učinili na sjeveru Afrike i na Bliskom istoku.

Komentiraj...
Vidi sve komentare