Ina je uspjela dogovoriti nastavak interventnog uvoza plina s Njemačkom i Francuskom. Do utorka, 20. siječnja, dogovorena je isporuka 42.000 prostornih metara po satu od njemačkog E.ON Ruhrgasa, kao i dodatnih 40.000 prostornih metara na sat od francuskog Gaz de France SUEZ, priopćili su iz INE. Hrvatska INA tako će dnevno primati 0,96 milijuna prostornih metara plina posredstvom austrijskog plinskog čvorišta Baumgarten. Isporuka će početi u subotu ujutro, a plin dostavlja GDF SUEZ uz potporu postojećeg portfelja MOL-a.
Libija je u četvrtak priopćila kako sada ne može Hrvatskoj prodati plin jer nema slobodnih količina i jer mora ispuniti prije preuzete obveze. Kako piše Večernji list, postoji mogućnost za daljnje dogovore, no za sada ništa od libijske pomoći. Ministarstvo gospodarstva sada mora čekati odgovor iz Alžira. Plin za Hrvatsku tada bi stizao do Italije koja bi nam prepustila istu količinu plina iz polja u sjevernom Jadranu. Ovim planom nadoknadila bi se tek trećina plina koji smo dobivali od Rusije. Premijeri Ukrajine i Rusije, koje se već danima svađaju oko toga tko blokira dostavu plina Europi sastat će se ponovno u subotu.
SASTAJU SE ČELNICI ISTOČNOEUROPSKIH ZEMALJA
Čelnici Ukrajine, Litve i Poljske i drugih susjednih država razgovarat će u petak u Kijevu o prekidu isporuke ruskog plina Europi preko Ukrajine, priopćio je ured slovačkog predsjednika Ivana Gašparoviča. Kijev zasad nije potvrdio taj sastanak koji bi se održao uoči energetskog summita. Rusija je pozvala predstavnike Europske unije i visoke dužnosnike zemalja pogođenih plinskom krizom da dođu u subotu u Moskvu na summit na kojem će se pokušati naći izlaz iz krize.