Europski povjerenik za proširenje i europsku susjedsku politiku Štefan Füle izvijestio je u četvrtak na radnome doručku Obor stalnih predstavnika (COREPER) u Vijeću EU o napretku u hrvatskim pristupnim pregovorima; rasprava je bila dobra i ozračje je po Hrvatsku bilo povoljno, no, nikakav se nadnevak za zaključenje pristupnih pregovora nije spominjao. Prema Füleovoj glasnogovornici Natashi Butler svrha je povjerenikove nazočnosti na COREPER-u bila tek osigurati da ministri vanjskih poslova EU 27, kojima će se Hrvatska na sastanku Vijeća EU za opće poslove (GAC) u ponedjeljak "poslužiti" uz radnu večeru, budu dobro obaviješteni.
U pitanje hoće li ministri u ponedjeljak odlučivati o datumima, Butler nije željela ulaziti. Napomenula je tek da EK čeka "još neka dodatna razjašnjenja" iz Zagreba, koja će "nadam se vrlo brzo stići", te izvještaj s prošlotjednoga "peer reviewa", koji u EK očekuju početkom sljedećega tjedna.
Izvor iz mađarskoga predsjedništva EU kaže, međutim, da je "prerano očekivati datum već u ponedjeljak". Nije želio odgovoriti hoće li EK poslati Vijeću još jedan pisani izvještaj, ili će ga Füle podnijeti usmeno. Prema jednome izvoru, nikakva novoga izvještaje neće biti nego će se nadnevak spomenuti u nacrtu zajedničkih polazišta za zatvaranje pregovora, koje će EK poslati Vijeću početkom lipnja.
Nizozemski diplomatski izvor potvrdio je da je Füle veleposlanike država članica obavijestio o sustavu motrenja koji EK predlaže provoditi nad Hrvatskom sve do ulaska u punopravno članstvo.
- Nama je jedino važno da motrenje bude vjerodostojno i da zajamči da je preobrazba pravosuđa u Hrvatskoj nepovratna - rekao nam je taj diplomat. Izvor iz Füleov ureda ustvrdio je da nije riječ ni o kakvu novome sustavu, nego samo o nastavku "križanja tablica", kakvo se do kraja pregovora vodi za privremeno zaključena poglavlja.
EK i države članice ne mogu se, izgleda, dogovoriti koliko će često EK o tome izvještavati Vijeće. Dok u Vijeću kažu da to ovisi o EK-u, u Füleovu uredu kažu da će učestalost izvještaja ovisiti o zahtjevima država članica.
Prema izvorima njemačke radio mreže Deutsche Welle, navodno "dvije velike zemlje članice" smatraju da se prebrzo ide k zatvaranju poglavlja Pravosuđe i temeljna prava. Ali i prema tome izvoru, pregovori bi se zaključili prije ljetnoga prekida u radu središnjih europskih ustanova.