Danas nam je osobita čast da možemo predstaviti posljednje izvješće Europske komisije o monitoringu. Završen je ovaj dio posla, ali to je tek kraj početka na putu u EU. Bilo bi slavodobitno reći da je posao završen. Rad u EU je "work in progress". Prošli smo provjeru kakvu nije prošla ni jedna druga država članica, i iako nas je to nekad smetalo, bilo je potrebno. Za dvije i pol godine nadam se da ćemo ispuniti i pripremiti Hrvatsku za Schengen. Bio sam preko vikenda u Laponiji i ono što je dominiralo su bile riječi "red i pravila". One države koje je tako ponašaju su s one bolje strane, ja se nadam da ćemo i mi biti s te strane - rekao je premijer Zoran Milanović.
"Hrvatska zadovoljava sve naše uvjete za pristupanje EU"
- Ovo je prekretnica u ovoj uspješnoj priči o Hrvatskoj. Hrvatsku smo pratili po posebnom režimu. Tu je 10 zadaća koje je trebalo ispuniti, a prioritete koje smo naveli su ispunjeni i tu smo jako zadovoljni. U poglavlju Tržišno natjecanje su ispunjeni svi uvjeti, poput plana za restrukturiranje Brodosplita. Uložit ćemo napore da se isto postigne za 3. Maj. Tu je i poglavlje Pravosuđe, u kojem su isto ispunjeni uvjeti. To su strukturne mjere koje je poduzelo Ministarstvo pravosuđa, poput smanjivanja broja predmeta. Što se tiče sukoba interesa, na tome je također ispunjen zadatak, uspostavljeno je povjerenstvo. Iako bismo željeli da je uspostavljeno i ranije, nadamo se da će početi s radom jer ima puno posla. Vidimo i pozitivne pomake u rješavanju ratnih zločina, te se vidi trud u rješavanju zaostataka. To su uglavnom naši zaključci i vidi se da Hrvatska zadovoljava sve naše uvjete za pristupanje Europskoj uniji - rekao je Füle.
"Na raspolaganju vam je 655 milijuna eura, iskoriste ih"
- Hrvatskoj će na raspolaganju biti 655 milijuna eura, a ovdje će biti i moji savjetnici, te vam preporučujem da budete s njima u kontaktu, kao i s kolegama iz drugih zemalja. Iznimno se radujem hrvatskom sudjelovanju u radu EU u drugom dijelu ove godine i mislim da je odličan primjer drugim članicama. Radujem se što ćemo nastaviti raditi, znate da svi govore o zamoru proširenja. Vi ste 28 članica, no zamor proširenja se ne vidi. Malo smo se zamorili reformama, pa vjerujem da će ova predanost ciljevima koju imamo na Zapadnom Balkanu pokazati kako ćemo ipak i dalje surađivati sa zemljama u okruženju. Čestitam vam na odlično odrađenom poslu, vjerodostojnosti i stalnim naporima kako bi 1. srpnja Hrvatska postala punopravnom članicom - kaže Füle.
Pusić: Štefane, nisi nas se baš riješio zauvijek
Premijer Zoran Milanović je potom dao riječ ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić, za koju je rekao da je posvetila značajan dio svoje karijere pristupanju Hrvatske u EU.
- Neke od ovih riječi sam se bojala da neću nikad čuti. Mislim da smo iskoristili svoj put prema EU za jednu vrstu političkog sazrijevanja i za izgradnju svojih institucija. Sve obveze koje smo preuzeli smo ili ispunili ili je očito da ćemo ispuniti, a razvili smo i svijest da je to od sada jedan redovni način ponašanja. Neobično nam je koristilo ovo razdoblje od godine dana kad smo kao promatrači sudjelovali u radu Vijeća ministara. Proširenje vidimo kao proširenje sa zadatkom. Neobično je važno stabiliziranje naše regije, jer je to i dalje naša regije. Riješili smo i neke probleme za koje se činilo da nemaju veze s pristupanjem, poput situacije sa Slovenijom. Naši odnosi su bitno bolji, no što su ikad bili. Na poziv naših kolega premijer i ja ćemo 2. travnja prisustvovati ratifikaciji našeg ugovora u Sloveniji. U zadnje vrijeme sam počela slušati od ljudi koje susrećem da se ipak vidi pomak u pravosuđu. To su mi možda najdraži efekti - rekla je Vesna Pusić i na engleskom jeziku se zahvalila Füleu na pomoći i na suradnji.
Dodala je kako je nekad to bilo frustrirajuće, no da su radili kao partneri. Obratila se Füleu kao prijatelju.
- Osim toga, nisi nas se baš riješio zauvijek, radit ćemo mi još na raznim temama - dodala je Pusić kroz smijeh.
Füle je rekao kako je Komisija uistinu zadovoljna hrvatskim napretkom te da ne vidi potrebu za daljnjim monitoringom nakon ratifikacije ugovora.
Milanović: Hvala od srca, jer politike nema bez srca
- Još jednom hvala od srca, jer politike nema bez srca. Zahvaljujem svima koji su to radili zadnjih 20 godina, a posebno službenicima koji su marljivo radili i koji se ne vide, a odradili su golem dio posla. Mi se mijenjamo cijelo vrijeme, ali u tome je naš problem. Mi se moramo definirati. Europa mora odlučiti što je. Čeka nas veliki novac, koji treba iskoristiti. Ne na lijepe oči. Europa je alergična na rasipanje novca pa treba tražiti da nam se pomogne tamo gdje nam treba, poput spajanja juga i sjevera Hrvatske, pritom mislim na Dubrovnik - rekao je na kraju Milanović.
Na izvanrednoj sjednici Vlade europski povjerenik za proširenje Štefan Füle predstavio je posljednje izvješće Europske komisije o monitoringu priprema Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji. Riječ je o tri najteža poglavlja europske pravne stečevine - Tržišno natjecanje, Pravosuđe i temeljna prava te Pravda, sloboda i sigurnost. Izvješće je svojevrsni sistematski pregled hrvatske spremnosti za članstvo u Uniji, a izvori iz Komisije posljednjih dana ponavljaju da su nalazi uredni.
Füle: Hrvatska je uspješna priča proširenja
Nakon sjednice Vlade, Milanović i Füle obratili su se javnosti na zajedničkoj konferenciji za medije. Füle je ponovio da je Hrvatska ispunila sve zahtjeve po svim poglavljima za pristupanje u EU te je dodao kako Hrvatska "ima čist zdravstveni karton, ali ne može spavati na lovorikama".
- To je početak s čistim računom, no da ostanete čisti ne smijete zaspati. Trebat će još raditi na borbi protiv korupcije i na strukturnim reformama - kazao je Füle.
- Hrvatska je sada drugačija država nego na početku procesa pregovora i ulazi bolje pripremljena nego neke druge države koje su prije pristupile - rekao je Füle i dodao da je Hrvatska "uspješna priča proširenja".
- Hrvatska je dobar primjer za druge države u regiji. Hvala, i čestitam Hrvatskoj - kazao je Füle.
Premijer Milanović se još jednom zahvalio svima koji su sudjelovali u procesu ulaska u EU.
- Male nacije moraju biti otvorene nacije, jer ako se zatvore ne vide ništa i ne mogu se nositi s konkurencijom. Hrabro u Europu - kazao je Milanović.
Osvrnuo se i na ciparsku krizu rekavši kako je to slučaj svoje vrste koji je brzo riješen. Dodao je kako takav scenarij nama ne prijeti. Također, dodao je kako smatra da nema više nikakvih prepreka da Njemačka, gdje su neki parlamentarci bili kritični prema Hrvatskoj, ne ratificira hrvatski pristupni ugovor.