Ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa već nekoliko dana mnogi kritiziraju zbog izjave da "alkoholiziranom nastavniku nije mjesto u školi". Izjavio je to iako nije bilo utvrđeno da je nastavnik Strojarske škole bio pijan u trenutku obračuna s učenikom prošli petak. Iako se Fuchs nekoliko puta opravdao, štetu je u petak navečer u Dnevniku Nove TV pokušavao ispraviti i Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja u Ministarstvu.
Karin je kazao kako nema potrebe komentirati ministrovu izjavu, ali i da on nema informacije o tome da je nastavnik bio u alkoholiziranom stanju. Škola će, kazao je, "utvrditi relevantne činjenice i odrediti pedagoške mjere" za učenike, za što imaju 15 dana, bez obzira na to što započinju zimski praznici. Svi snose svoj dio odgovornosti, ustvrdio je. Na pitanje hoće li se ministar ispričati ako se utvrdi da nastavnik nije bio pijan na satu, Karin je kazao: "Ljudski se ispričati".
Zanimljivo je da se mijenja i priča o otkazu nastavniku. Karin je rekao da ni o tome nema informaciju.
- Ne bih to prejudicirao. Treba sve utvrditi i vezano za profesora, i zašto je doveden u takvu situaciju. Ne možemo opravdavati takvo ponašanje - istaknuo je.
Pedagoške mjere
Na upit o pedagoškim mjerama rekao je kako je i sam bio ravnatelj strukovne škole 15 godina, te je izrekao više teških mjera.
- Uvijek napravite ono što vam propisuje zakon i protokol i ono što vam vaša ljudska dimenzija propisuje kako bi zaštitili dostojanstvo svih - naveo je.
Komentirao je i činjenicu da su učenici snimali cijeli incident:
- Imamo djecu kojima je bitnije snimiti nego da pomognu. Dali smo mogućnost svakoj školi da može donijeti internu odluku da se zabrane mobiteli, sve opcije su na stolu i mislim da će se ozbiljno razmisliti o tome.
Inače, slučaj je za RTL Danas komentirala i državna tajnica u Ministarstvu Iva Ivančević, poručivši da je ravnatelj odgovoran za ovakve situacije.
- Moramo biti svjesni da te informacije nisu pouzdane, zato je važno da intitucije koje su nadležne rade svoj posao. Nije važno što ja mislim već što će utvrditi dokazi, je li čovjek napravio neko kazneno djelo. No to nije nadležnost našeg ministarstva, već Ministarstva unutarnjih poslova ili pravosuđa. Postoje institucije koje trebaju raditi svoj posao - kazala je.