Ukrajinski saveznici ne bi trebali prejudicirati kako će se nova američka administracija nositi s ratom u Ukrajini, rekao je u ponedjeljak francuski ministar vanjskih poslova, dodavši da Pariz vjeruje da zapadne sile moraju ostati ujedinjene u podršci Kijevu.
Novi američki predsjednik Donald Trump, koji je više puta kritizirao razmjere zapadne financijske i vojne pomoći Kijevu, razgovarao je s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i savjetovao mu da ne eskalira rat u Ukrajini, rekao je Reutersu u nedjelju izvor upućen u razgovor, no Kremlj je zanijekao u ponedjeljak da su Putin i Trump razgovarali.
"Suočeni s nagađanjima o tome kakva bi mogla biti stajališta ili inicijative nove američke administracije, mislim da apsolutno ne bismo trebali prejudicirati i da joj (administraciji) moramo dati vremena", rekao je Jean-Noel Barrot na Pariškom forumu za mir.
No Barrot je rekao da će sve inicijative morati osigurati da Ukrajina sama odredi vrijeme i uvjete pregovaračkog procesa. Dodao je da zapadni saveznici moraju davati Kijevu sva potrebna sredstva da potisne invaziju ruskih snaga.
"Ukrajina, ali i međunarodna zajednica, imale bi previše toga za izgubiti ako bi Rusija nametnula zakon najjačega", rekao je.
Barrot je rekao da se "predsjednik Volodimir Zelenskij susreo s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom više puta" i da ne sumnja "da će uspostaviti snažan odnos s novom administracijom".
Finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen rekla je na istom forumu da je vrijeme da ukrajinski saveznici postrože svoju analizu Rusije.
"Ne radi se samo o Ukrajini. Prijetnja Rusije čovječanstvu je egzistencijalna i ne počinje ni završava s Ukrajinom", rekla je Valtonen, čija se zemlja prošle godine pridružila NATO-u kao odgovor na rusku invaziju Ukrajine u veljači 2022. godine.
Francuski ministar obrane rekao je u nedjelju da Pariz šalje još projektila dugog dometa u Ukrajinu za napade iza ruskih linija.