"Pogledajte što se događa u Kazahstanu, pokazuje nam što se može dogoditi kada cijene energije eksplodiraju, to je politički opasno", rekao je ministar financija Bruno Le Maire novinarima u novogodišnjem govoru.
Cijene energije osjetljiva su tema u Francuskoj. Tako je povećanje poreza na gorivo u 2018. pokrenulo višemjesečne ulične prosvjede koji su prerasli u širi antivladin pokret.
Energija je u 2021. poskupjela širom svijeta, a Pariz se obvezao zaštititi kućanstva ograničenjem rasta reguliranih cijena struje na samo četiri posto u veljači. Cijene su u međuvremenu još više porasle, a pokušaj Pariza da ih zamrzne ograničenjem naknada pokazao se nedovoljnim.
"Ako u narednim danima ne nađemo rješenje za cijene struje, Francuzima će krajem siječnja struja poskupjeti od 35 do 40 posto", rekao je Le Maire.
"Na kocki su tisuće radnih mjesta. Protekla dva tjedna radili smo noću i danju kako bismo pronašli rješenje koje će jamčiti gornju granicu rasta cijene električne energije od četiri posto i zaštititi intenzivne potrošače među kompanijama", dodao je francuski ministar financija.
Pariz je razmatrao mogućnost da državna elektroenergetska kompanija EDF ponudi konkurenciji više struje iz nuklearnih elektrana po povoljnijim cijenama kako dobavljači ne bi plaćali visoke cijene struje na veleprodajnim tržištima koje utječu i na cijenu struje za kućanstva.
Le Maire je rekao da je razgovarao sa čelnikom EDF-a Jeanom-Bernardom Levyjem i s povjerenicom EU-a za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, koja je s drugim članovima EK doputovala u Pariz radi početka francuskog šestomjesečnog predsjedanja EU-om.
Macron i Von der Leyen zabrinuti zbog stanja u Kazahstanu
Francuski predsjednik Emmanuel Macron i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izrazili su u petak u Parizu zabrinutost zbog situacije u Kazahstanu, gdje je predsjednik Kasim Džomart Tokajev naredio da se puca bez upozorenja na demonstrante.
“S velikom zabrinutošću pratimo situaciju u Kazahstanu”, izjavila je predsjednica Komisije na zajedničkoj konferenciji za novinare s francuskim predsjednikom.
Kazahstanski predsjednik Tokajev rekao je u petak da je dao naredbu za pucanje bez upozorenja kako bi odgovorio na nerede "razbojnika i terorista" i poručio da će oni koji se ne predaju biti "uništeni".
Do 20.000 "razbojnika" napalo je najveći grad Almaty i uništava državnu imovinu, rekao je Tokajev u televizijskom obraćanju tjedan dana nakon što su prosvjedi zbog cijena goriva prerasli u val nemira diljem zemlje.
Rekao je da je u sklopu "protuterorističke" operacije naredio policiji i vojsci da "pucaju bez upozorenja".
Macron i von der Leyen održali su zajedničku konferenciju za novinare nakon posjeta cijele Komisije Parizu u povodu francuskog preuzimanja rotirajućeg predsjedanje Vijećem EU-a.
Govoreći o sigurnosnoj situaciju u Europi, Macron i von der Leyen su rekli da se EU ne može zaobići u razgovorima o europskoj sigurnosti, s obzirom da o stanju u Ukrajini razgovaraju Rusija i Sjedinjene Države.
“Geopolitička situacija u regiji nalaže da EU predloži svoju viziju i da mora moći sjesti za stol s ostalim sudionicima razgovora”, rekao je Macron.
Ursula von der Leyen je dodala da se samo zajedno s EU-om može postići rješenje, a Macron je najavio da će predložiti zajedničku viziju sigurnosne arhitekture Europe.
Dodao je da je njemačkom kancelaru Olafu Scholzu predložio da se u sljedećih nekoliko tjedana održi razgovor o Ukrajini u tzv. normandijskom formatu koji uključuje Rusiju, Ukrajinu, Francusku i Njemačku.
“EU mora razgovarati s Rusijom, a razgovarati ne znači popuštati”, rekao je Macron.
Macron je u lipnju prošle godine zajedno s tadašnjom njemačkom kancelarkom Angelom Merkel predlagao da EU razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali taj prijedlog nije dobio potporu članica.
“Rusija je povijesno i zemljopisno gledajući nezaobilazni faktor”, rekao je Macron.
Kina pozdravila čvrste mjere kazahstanske vlade, Njemačka poziva na deeskalaciju
Kineski predsjednik Xi Jinping nazvao je u petak "visoko odgovornom" provedbu snažnih mjera kazahstanske vlade protiv prosvjednika, u poruci upućenoj predsjedniku te zemlje, dok je Njemačka pozvala na smirivanje stanja koje je iz prosvjeda preraslo u krvavu pobunu.
"Odlučno ste poduzeli čvrste mjere u kritičnim trenucima i brzo smirili stanje, pokazujući tako vašu odgovornost i vaš smisao za ono što treba učiniti, kao političar", rekao je kineski predsjednik u poruci Kasimu Džomartu Tokajevu.
Dodao je da se njegov kazahstanski kolega pokazao "visoko odgovornim za svoju zemlju i svoj narod", prenijela je Xinhua.
Nasilje u Kazahstanu potaknulo je nezadovoljstvo zbog rasta cijena goriva, a ono se ubrzo prometnulo u protuvladine prosvjede, od kojih su neki bili nasilni.
Kazahstanski predsjednik Tokajev dopustio je snagama reda da pucaju "bez upozorenja" na "naoružane bandite" koji su izazvali nerede.
Odbacio je također bilo kakvu mogućnost pregovora s prosvjednicima, ocijenivši takve zahtjeve iz inozemstva "apsurdnim".
Deseci ljudi su ubijeni ili ozlijeđeni, objavila je kazahstanska vlada.
Njemačka vlada rekla je da je uvjerena da nasilje kakvo se događa u Kazahstanu "nikada nije primjeren odgovor", rekla je glasnogovornica Christiane Hoffmann.
"Pozivamo sve uključene strane na deeskalaciju i da pronađu mirno rješenje", poručila je.
"Jasno je da korištenje smrtonosne sile s pravim mecima protiv civila nije opcija", dodao je glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova, Christofer Burger.
"Štoviše, kada se koristi vojne snage, to smije biti tek posljednja opcija", dodao je.
Kazahstan, najveću zemlju središnje Azije, potresaju neredi koji su izbili u nedjelju u provinciji a potom su se proširili na druge gradove i glavni grad Almati.
Kremlj je priopćio u petak da je Putin telefonski nekoliko puta razgovarao s Tokajevim, kao i s drugim čelnicima Organizacije Ugovora o zajedničkoj sigurnosti, vojnog saveza nekoliko bivših sovjetskih republika.
Savez je objavio da je razmjestio oko 250 vojnika na zahtjev Tokajeva.
Nemiri u Kazahstanu podigli cijene nafte prema 83 dolara
Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 83 dolara zbog nemira u Kazahstanu i prekida u proizvodnji u Libiji koji su potaknuli zabrinutost za opskrbu, potisnuvši u drugi plan širenje nove varijante koronavirusa.