To je to što me zanima!

Fotografije iz zraka: Evo gdje je stala gradnja sljemenske žičare

Svečano otvorenje za građanstvo trebalo je biti u rujnu, no granice su bile zatvorene pa se materijal za izgradnju nije mogao dopremiti. Dok čekamo da se žičara završi, pogledajte gdje su stali s gradnjom
Vidi originalni članak

Pandemija korona virusa usporila je sve, pa i gradilišta. Izgradnja sljemenske žičare je stala, a njeno otvaranje u rujnu sada je upitno.

Gradonačelnik Milan Bandić prvo je rekao da će se žičara 31. svibnja otvoriti za građanstvo, no kasnije se ispravio. Naime, tada se trebala dogoditi prva testna vožnja.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Svečano otvorenje za građanstvo trebalo je biti u rujnu, no granice su bile zatvorene pa se materijal za izgradnju nije mogao dopremiti.

'Kapsule su u Austriji, a zbog korone ih ne možemo uvoziti'

Trenutno radimo kutnu građevinu, postavljamo stakla i fasade, ali nam je velike poteškoće stvarao jaki vjetar pa nismo to mogli napraviti prije. Uz to, uspostava struje je pri kraju tako da radimo koliko se može pod ovim uvjetima, rekao nam je još početkom travnja Goran Radić, glavni voditelj projekta sljemenske žičare i remetinečkog rotora.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Najveći problem, kaže nam, je uvoz materijala iz Austrije. 

- Blokada granice nam je stvorila poteškoće, a to se najviše vidi na uvozu kapsula žičare koje su spremne i čekaju, ali kako mogu samo dva uvoza dnevno morat ćemo drugačije izorganizirati. Osim toga, tu su i problemi stranih radnika koji trebaju pomoći u gradnji jer niti oni ne mogu prijeći granicu - objasnio nam je Radić te dodao kako nisu imali šteta od nedjeljnog potresa. 

- Obavili smo prvi vizualni pregled te smo ustanovili da nema nikakve ugroze. Ovaj tjedan ćemo još jednom napraviti sve geodetske preglede kako bismo bili 100% sigurni - rekao je Radić i pojasnio kako je žičara projektirana da izdrži i razoran potres od osam stupnjeva po Mercallijevoj ljestvici

Inače, po ugovoru rok za završetak žičare je 1. 6., a troškovi gradnje su oko 535 milijuna kuna. 

- Ne znam hoćemo li moći na vrijeme završiti zbog ovih izvanrednih okolnosti, možda bude malo kašnjenja. Imamo zadani rok, a tad se trebaju napraviti tehnički pregledi koji mogu trajati oko dva mjeseca. Tu su još potrebne dozvole koje trebamo dobiti od nadležnih ministarstava - rekao je Radić.

Idi na 24sata

Komentari 33

  • nori 🖖 22.05.2020.

    Zato što tramvaj br. 14 ne vozi

  • marko__123 21.05.2020.

    Svaka čast našem gradonačelniku, projekt je napravljen izvanredno! Sve pohvale!

  • Dalibor0704 21.05.2020.

    Zar nisu mogli od domaćeg materijala sagraditi kabine sa fontanom u svakoj? A gotovi beton za stupove su uvozili iz Novog Zelanda, avionima?

Komentiraj...
Vidi sve komentare