Prije svega tjedan dana u Splitu je otkriven spomenik novinaru i kroničaru Splita i Dalmacije Miljenku Smoji, koji je u čast sto godina njegovog rođenja postavljen na Matejuški. Jutros je spomenik osvanuo u plavoj boji, nakon što je netko tijekom noći zalio spomenik te ostavio ručnik nogometnog kluba Partizan.
POGLEDAJTE VIDEO
Policija će istražiti okolnosti ovog događaja, a splitski komunalci pristupili su čišćenju spomenika.
Podsjetimo, spomenik je izrađen u bronci, a Ante Guberina koristio je očevu skicu i model. Smoje je prikazan u sjedećem položaju, s pogledom uprtim prema Splitu, inspiriran poznatom fotografijom Feđe Klarića. Fotografija je snimljena na mulu Matejuške, legendarnoj lučici kojoj je pripadala i Smojina obitelj.
Za komentar smo zamolili upravo splitskog fotografa po čijoj je fotografiji napravljen spomenik.
- Da parafraziram Miroslava Krležu kazat ću samo kako spomenik ne vrijedi ništa ako nije bar dva puta obojan. Meni je samo krivo što su mu stavili šal Partizana, jer on je bio navijač 'crvene zvijezde', ne zvezde. Znate kako će vam reći ljudi iz teatra da je najgore kada te ignoriraju. Bolje da te kritiziraju, nego da te nema. A zašto bi to netko napravio... pa može biti, ili svojevrsni performans, ili odraz frustracije. Kako god, kroz razgovor s građanima vidim da su povrijeđeni, posebno oni koji su vezani za Matejušku i Varoš – kaže nam Klarić.
U Gradu Splitu su odmah po dojavi prionuli čišćenju spomenika te cijeli slučaj prijavili policiji.
Smoje je radio kao novinar, a posebno se istaknuo kroz svoje humoristične priče, satirične eseje i feljtone u kojima je često koristio splitski dijalekt. Njegovi tekstovi bili su često fokusirani na lokalne događaje i likove, stvarajući tako jedinstvenu povezanost s čitateljima.
Osim novinarstva, Smoje je poznat i kao autor scenarija za popularnu jugoslavensku TV seriju "Naše malo misto" koja je emitirana od 1970. do 1971. godine. Ova serija je stekla kultni status, a Smoje je pridonio njezinom uspjehu svojim autentičnim stilom pisanja.
Miljenko Smoje ostao je upamćen kao važan lik u povijesti hrvatskog novinarstva i kulture, čije su riječi ostavile trag u kulturnom naslijeđu Dalmacije i šire.