Ukrajinu svakog mjeseca napada preko 1.000 dronova Shahed, a ukrajinski programeri pronašli rješenje kako se suprotstaviti toj prijetnji - dronove presretače umjesto skupih i raketa protuzračne obrane, koje bi trebale biti rezervirane za kritičnije mete kao što su rakete Kinzhal ili Kalibr.
Ukrajinska radionica "Wild Hornets", poznata po svojim FPV dronovima, najavila je nadolazeću masovnu proizvodnju nove opreme dizajnirane za suprotstavljanje iransko-ruskim napadačkim dronovima Shahed, javlja Defense Express.
- Pripremamo se za masovnu proizvodnju razarača Shahed - objavili su na Telegram kanalu. Iz sigurnosnih razloga detalji projekta nisu objavljeni.
Ovaj razvoj temelji se na uspjehu njihovih protuzračnih FPV dronova, koji su se posljednjih mjeseci pokazali učinkovitima. Samo tijekom posljednja tri mjeseca, “Wild Hornets” isporučili su 1000 protuzračnih FPV bespilotnih letjelica obrambenim snagama Ukrajine, koje su uspješno oborile više od 200 neprijateljskih izviđačkih bespilotnih letjelica. Ovi su napori spasili vojne i civilne živote i zaštitili opremu koju su gađali ruski Orlan, Zala i drugi izviđački dronovi.
FPV bespilotne letjelice nude isplativu alternativu tradicionalnim projektilima zemlja-zrak, kojih i dalje nema dovoljno. Ti su dronovi znatno jeftiniji u usporedbi sa sustavima poput rakete Stinger, koja košta stotine tisuća dolara. FPV dronovi, opremljeni strojnim vidom, jednostavni su, mobilni i učinkoviti protiv zračnih prijetnji poput UAV-a.
“Wild Hornets” su se nedavno usredotočili na povećanje brzine svojih FPV dronova kako bi poboljšali njihove mogućnosti. Prema javno dostupnim podacima, ovi dronovi mogu postići brzinu do 325 km/h. Ova se inovacija smatra ključnim korakom u suprotstavljanju sve većoj prijetnji Shahedovih dronova.
Prijetnja od bespilotnih letjelica Shahed je eskalirala, a ruske su snage samo u rujnu 2024. lansirale rekordnih 1300 bespilotnih letjelica. Između 1. listopada i 10. listopada, približno 470 Shahed dronova lansirano je u Ukrajinu.
Ukrajina radi na razvoju AI bespilotnih letjelica
U Ukrajini nekolicina startupa razvija sustave umjetne inteligencije (AI) koji pomažu upravljati golemom flotom bespilotnih letjelica, odvodeći ratovanje na neistražen teritorij, piše Reuters.
Ukrajina se nada da će uvođenje bespilotnih letjelica s AI-jem preko prve crte bojišnice pomoći u prevladavanju sve većeg ometanja signala od strane Rusa, kao i omogućiti bespilotnim letjelicama (UAV) da rade u većim skupinama.
Razvoj bespilotnih letjelica s umjetnom inteligencijom u Ukrajini uvelike je podijeljen između vizualnih sustava koji pomažu identificirati ciljeve i letjeti dronovima u njih, mapiranja terena za navigaciju i složenijih programa koji omogućuju bespilotnim letjelicama da rade u međusobno povezanim skupinama