Hrvatski istraživači 'naletjeli' su na otvorenom Jadranu na rijetku skupinu dupina - tzv. glavate dupine koji uglavnom obitavaju na morskim dubinama do tisuću metara.
Draško Holcer, jedan od istraživača i viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, objašnjava za 24sata o kakvim je dupinima riječ.
"Radoznali su, pratili su nas"
"Inače ih ne vidimo jer žive u južnom Jadranu. Nisu svakodnevna vrsta dupina koju srećemo u kanalima i u blizini otoka jer žive u otvorenom moru. Poznajemo ovu vrstu iz Jadrana, ali nikada je ranije nismo istraživali jer nam je bila nedostupna. Sada nam se posrećilo jer smo išli istraživati kljunaste kitove i naletjeli na glavate dupine", rekao je Draško Holcer za 24sata.
Dugi su oko četiri metra, objašnjava Holcer, te izgledaju potpuno drugačije od dupina na kakve smo navikli.
"Teži su, veći su, ostavljaju i taj dojam veličine i snage. Nisu nas se plašili, naprotiv, vrlo radoznalo su nam pristupili. U grupi ih je bilo 15-ak, mladih i odraslih. Odmah su došli do danas, a brod, katamaran i gliser su pratili. Zadržali smo se s njima nekih pola sata i snimili ih", otkriva Holcer.
Ova vrsta dupina specifična je i zbog neobičnog izgleda.
Žive na dubinama do 1000 metara
"Njihova 'šarena' boja je nastala zapravo zbog interakcije s drugim dupinima. Ima tu ožiljaka i ogrebotina. Kako stare, sve će biti svjetliji i svjetliji", kaže Holcer.
Žive na otvorenom moru, odnosno, dubinama od 500 do 1000 m u Jadranu.
"Napustili smo ih jer smo morali ići dalje u potragu za kljunastim kitovima, ali je iskustvo bilo fenomenalno. Od mjesta gdje smo ih vidjeli, najbliži je, ustvari Dubrovnik, nekakvih 15 nautičkih milja do kopna", rekao je Draško Holcer za 24sata.