Ris, jedna od najugroženijih vrsta u Hrvatskoj, nedavno je nakon dugih 30 godina snimljen kako vješto, ali oprezno, kroči šumama Ćićarije. Nesvakidašnju pojavu zabilježile su kamere Parka priroda Učka, na kojim je snimljena jedinka risa viđena i u dnevnoj, kao i u noćnoj šetnji.
- U evidenciji Javne ustanove Park prirode Učka, koja je osnovana 1999. godine, do sada nisu postojali službeni zapisi o prisutnosti risa na ovom području, a posljednji nalazi datiraju u sredinu 1980-ih godina - objavili su iz Parka prirode Učka.
Ris u Ćićariju posebno je iznenadio stručnjake koji godinama rade na zaustavljanju izumiranja ove vrste u sklopu projekta 'LIFE lynx'. Najnoviji pronalazak risa na području gdje se godinama nije pojavljivala pravi je pokazatelj uspješnosti projekta za očuvanje ove ugrožene vrste.
- Područje Učke i Ćićarije je pogodno stanište za risa, i nama je bilo neobično zašto se ondje nenastanjenu. Godinama smo u suradnji s Parkom prirode Učka, ondje su postavljene i naše kamere. Trud je bio uložen, ali jednostavno nije bila zabilježena pojava risa sve do sad. Ove izvrsne vijesti definitivno pokazuju uspjeh projekta koji nastoji omogućiti bolju vitalnost riseva i veće preživljavanje mladunca - kazao je veterinar Vedran Slijepčević.
Kako kaže, teško je reći zbog čega se ris ondje nije pojavljivao preko 30 godina, ali njihova populacija u Hrvatskoj je bila zaista malena pa je područje njihovog kretanje bilo ograničeno. U sklopu projekta u populaciju riseva prihvaćeno je 14 novih jedinki koje se razmnožavaju i donose 'svježu krv' u populaciju.