Samo pedesetak metara od Trga bana Jelačića, beskućnik na klupi čeka dan. Problem beskućništva iz godine u godinu zbog sve većih troškova života postaje naglašen u cijelom svijetu pa i u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj nije poznat točan broj beskućnika: podaci variraju od 400-tinjak pa do više od 2000. Prema izvješću Ministarstva socijalne politike za 2021., ukupno je registrirano 424 beskućnika.
Grad Zagreb otvorio je u nedjelju novi prostor za beskućnike pri čemu je zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet poručio da im je cilj riješiti probleme beskućništva integriranjem tih ljudi u normalan život.
Za osobe koje tijekom zimskih mjeseci borave na otvorenom i nemaju drugi odgovarajući smještaj grad je u Ilici 29, u središtu grada osigurao novo kvalitetnije prenoćište, površine 300 četvornih metara, s odvojenim smještajem za korisnike i korisnice te odvojenim sanitarnim čvorovima.
Dvadesetak korisnika imat će suhi obrok i topli napitak, bit će im dostupna mala kuhinja i blagovaonica, te osigurani besplatni kuponi za javno kupalište Diana.
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet rekao je da je to dio strategije Grada Zagreba u borbi protiv siromaštva u sklopu koje su predviđena ulaganja i u tzv. dnevne boravke, odnosno mjesta gdje će sugrađani beskućnici moći boraviti i preko dana.
- Sve je to uvod u još ozbiljniji posao koji mislimo kao uprava napraviti kad se govori o problemu beskućništva, jer želimo te ljude integrirati u normalne životne tokove - rekao je zamjenik gradonačelnika, napomenuvši da za gradske stanove mogu aplicirati i sugrađani beskućnici.
Naime, Zagreb je osigurao i 415.000 eura za prihvatilišta za beskućnike na dvije lokacije - u suradnji s društvom Crvenog križa Zagreb u Velikoj Kosnici te u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije u Sesvetskome Kraljevcu. Za 150 korisnika osigurani su prehrana, briga o zdravlju, socijalno uključivanje te organiziranje drugih aktivnosti.