To je to što me zanima!

VIDEO Ogromne gužve, svi idu po gorivo. Oglasili se i iz HGK-a

Od ponedjeljka će cijena dizela iznositi 12,53, benzina 12,19 kuna, a plavog dizela 8,04 kuna
Vidi originalni članak

Usprkos novim mjerama koje je donijela Vlada na izvanrednoj sjednici, cijene goriva od utorka će značajno porasti, a zbog toga su posvuda tijekom dana i ogromne gužve na benzinskim postajama. 

POGLEDAJTE VIDEO

S obzirom da je na svjetskom tržištu cijena brenta značajno narasla, rekao je Andrej Plenković, Vlada je odlučila donijeti dodatne mjere. Podsjetimo, prije mjesec dana su cijenu Eurosupera 95 zamrznuli na 11,37 kuna po litri, Eurodizela na 11,29, a plavog dizela na 6,5 kuna.

- Rast po litri goriva uspjet će se ovim mjerama zadržati na porastu u rasponu od 80 lipa do 1,20 lipe uz iznimku plavog dizela, koji će sada narasti za 1,54 kune - rekao je dodavši kako će Vlada i dalje nastaviti pratiti kretanja te po potrebi dodatno intervenirati. Tako će od sutra cijena dizela iznositi 12,53, benzina 12,19 kuna, plavog dizela 8,04 kuna.

SJEDNICA VLADE: Evo kolike će biti nove cijene goriva. Plenković: 'Smanjujemo maržu i snižavamo trošarine'

HGK: Podržavamo mjere Vlade

Evo i komentara Hrvatske gospodarske komore na mjere vezane uz rast cijena goriva.

POGLEDAJTE VIDEO: UŽIVO U ŽITOMIRU GORI SKLADIŠTE NAFTE

- U izvanrednom stanju koje pogađa sve nas, pozdravljamo spremnost i uključivost Vlade Republike Hrvatske na dijalog s HGK i njezinim članicama u kreiranju odgovora na teške izazove s kojima se svi nosimo. Cilj Hrvatske gospodarske komore u komunikaciji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja bio je zajedničkim i otvorenim pristupom solidarno rasporediti teret energetske krize koji je pojačan ratom u Ukrajini kako bi iz nje svi izašli sa što manjom štetom. HGK podržava mjere Vlade oko suzbijanja inflacije, no strmi rast cijena nafte i ograničenje maloprodajne cijene utjecali su na smanjivanje marže, a u slučaju nekih goriva izjednačene su prodajna i nabavna cijena - kažu pa dodaju:

- Trend takvog ubrzanog rasta cijena, uz ograničene maloprodajne cijene, ugrozio bi poslovanje i doveo do zatvaranja nekih benzinskih postaja. Posebno su ugroženi manji distributeri koji nemaju druge izvore prihoda, koji drže oko 20 posto benzinskih postaja u Hrvatskoj. Oni su važni s aspekta sigurnosti opskrbe jer kapilarno distribuiraju goriva - pokrivaju slabije razvijena područja te su bitni za stanovnike i poduzetnike tih krajeva. Dostupnost goriva bitna je i zato što počinje sezona radova u poljoprivredi, kao što je i prijevoznicima od životne važnosti. Kako bi se očuvalo poslovanje i radna mjesta, ne samo distributera goriva, nego i svih drugih poduzetnika, HGK je predložila da se kod oblikovanja novog modela osigura minimalna, ali stabilna marža (uz ograničenje trgovačkih marži) kako bi distributeri mogli isplaćivati plaće te plaćati režije i druge troškove, a smanjenjem trošarina da se ublaži rast maloprodajnih cijena goriva za sve poduzetnike i građane.

Idi na 24sata

Komentari 281

  • Joža-gulikoža 08.03.2022.

    Benzin kao skup ? A šteka cigareta 300 kuna a traje max.tjedan dana. Više se popuši nego benzina potroši u mjesec dana !!

  • ISTINA JE PRVA ZRTVA RATA 08.03.2022.

    Zasto je Hrvatska uvela sankcije Rusiji? Na svu ovu bijedu oni nas svadjaju sa glavnim izvoznikom nafte i plina. Ko vlada Hrvatskom? Kakav interes imamo od svrstavanja na stranu zapada ili istoka?

  • DeGogi 08.03.2022.

    Svaki auto unazad 30 godina mi je s gorivom iz HR ili SLO trosio 10 do 15% vise nego s gorivom iz AUT ili D. Tako da je tankanje u HR oduvijek bilo skuplje nego sto se misli. I sad jos jednom poskupljavaju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare