Izraelska vojska i islamistički pokret Hamas koji vlada Gazom nisu dosad dogovorili prekid vatre koji bi omogućio dostavu humanitarne pomoći toj palestinskoj enklavi, rekao je vojni glasnogovornik u utorak dok kamioni čekaju pred graničnim prijelazom s Egiptom koji je i dalje zatvoren.
Granični prijelaz Rafah još je zatvoren, rekao je izraelski vojni glasnogovornik Richard Hecht.
Razgovori su se dosad fokusirali na siguran prolaz za američke građane i oslobađanje talaca koje od 7. listopada drži Hamas, prenosi agencija dpa.
Ljudi koji imaju dvostruko državljanstvo stizali su zadnjih dana do Rafaha kako bi prešli granici, no počeli su se povlačiti zbog zračnih udara.
Egipat navodi da Rafah nije službeno zatvoren, ali je postao neoperativan zbog izraelskih zračnih udara.
Ranije u utorak nekih 160 kamiona krenulo je iz al-Ariša na egipatskom Sinaju gdje čekaju stotine tone međunarodne pomoći na dopuštenje za ulazak.
Izrael je počeo bombardirati Gazu nakon 7. listopada kada je Hamas izveo munjevite i najveće napade na Izrael ubijajući, raketirajući Izraelce, a uzeo je i više od 200 talaca.
Glasnogovornik UN-a rekao je u ponedjeljak da nikakav napredak nije postignut u razgovorima za otvaranje Rafaha, jedinog graničnog prijelaza između Gaze i Egipta.
Pregovori Blinkena i Izraela
Nakon devet sati pregovora, američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da je s Izraelom dogovorio "da će razviti plan za pristup humanitarne pomoći i dopremu civilima u Gazi".
Blinken je rekao da su i Sjedinjene Država i Izrael zabrinuti mogućnošću da Hamas prigrabi ili uništi humanitarnu pomoć.
Upravo ta zabrinutost i strahovi da bi se kroz humanitarnu pomoć moglo prokrijumčariti i oružje, onemogućili su isporuku u ponedjeljak, kazala su dva egipatska izvora sigurnosti.
Dogovoreno je da će pomoć biti dopremljena na sigurne lokacije u Gazi uz monitoring, a u zamjenu za ograničenu evakuaciju stranih državljana.
Palestinska strana strahuje da će ovakva strategija zapravo voditi u prisilno raseljavanje palestinskog stanovništva.