Ministar zdravstva Milan Kujundžić najavio je u srijedu rješavanje problema lista čekanja uvođenjem u sve bolnice prioritetnih lista koje bi omogućile da ozbiljno bolesni pacijenti obave pregled kod specijalista u roku od tri dana, a sve daljnje pretrage unutar mjesec dana.
Krenuli smo u pilot projekt prije nekoliko mjeseci, a sada idemo u sve bolnice s prioritetnim listama čekanja gdje će ozbiljni bolesnici, s bolešću koja ne može čekati, biti riješeni unutar tri dana kod specijaliste, kazao je Kujundžić gostujući u HRT-ovom Dnevniku.
Pojasnio je da će obiteljski liječnik imati informatičku mogućnosti pacijentu osigurati u roku od tri dana pregled kod specijalista, a specijalist ako potvrdi sumnju u ozbiljnu bolest, u roku dva do četiri tjedna ima mogućnost "riješiti sve dijagnostičke i terapijske oblike".
"Time ćemo riješiti ozbiljne bolesnike, a ovo drugo je nešto što će zahtijevati vrijeme i novac, što ne ide lako", rekao je Kujundžić na pitanje o listama čekanja.
Vezano za osnivanje nacionalne dječje bolnice podsjetio je da je Vlada nedavno donijela odluku da se imenuje povjerenstvo za njezinu izgradnju, no ne zna hoće li se projekt završiti do kraja njegovog mandata.
"Da li će se završiti to ne mogu sa sigurnošću reći, ali će se sigurno vrlo brzo početi s izgradnjom jer povjerenstvo vrlo ozbiljno radi", naglasio je.
Kujundžić je govorio i o tome koliko je do sada prikupljeno novca od nedavno osnovanog Fonda za inovativne lijekove za liječenje teških i rijetkih bolesti u koji se sredstva prikupljaju od građana, pravnih osoba i humanitarnim akcijama.
"Taj račun je još jedan od oblika kojim ova Vlada pokazuje razumijevanje i potrebu da što prije ljudi u potrebi, koji imaju potrebu za lijekovima koji nisu na listi, da što prije dobiju lijekove. Ja vjerujem da će Hrvati kao i do sada pokazati senzitivnost i da će uplaćivati sredstva kao što je i do sada Vlada pokazivala senzitivnost", kazao je ministar Milan Kujundžić.
Jedan od glavnih problema zdravstva, ali i javnih financija uopće jesu dugovi koji su trenutačno su veći od 8 milijardi kuna. Svakih nekoliko godina provede se sanacija, no dugovi se iznova nagomilavaju. Govoreći o tome što će poduzeti da se problem napokon počne rješavati ministar je rekao: "Nitko na svijetu nema čarobno rješenje, ali hrvatska vlada je ove godine imala odgovor. Dakle, ovo je prvi puta nakon dvadesetak godina da hrvatski zdravstveni sustav nije stvarao povećanje duga, dapače, smanjivao ga je. Godine pred nama su godine u kojima će sve manje biti deficita".
Upitan planira li spajanje ili čak ukidanje bolnica te kakve su mogućnosti racionalizacija u poslovanju odgovorio je kako je ovaj uspjeh posljedica dvije stvari: rebalansa proračuna te racionalizacije i kontrole među kojima je i funkcijsko spajanje bolnica. "Nećemo ukidati bolnice, ali ćemo primjerenije s njima upravljati", najavio je.