Bliži se rok do kojeg Hrvatska može povlačiti novac iz Europskog fonda za solidarnost u kojem je na raspolaganju 5,1 milijardi kuna za obnovu zgrada javne namjene, javlja N1.
Samo četiri mjeseca prije isteka roka, Hrvatska je povukla nešto manje od tri posto sredstava.
Dok premijer Andrej Plenković tvrdi da taj rok nije 'sveto pismo' te da se on može produljiti u izravnim razgovorima s Europskom komisijom, prema službenim podatcima, Hrvatska još to nije zatražila.
- Europski fond solidarnosti pod nikakvim okolnostima ne predviđa produljenje roka od 18 mjeseci. Znate kakva su pravila, država članica koja zatraži pomoć iz Fonda ima točno 18 mjeseci nakon primitka tih sredstava da ih potroši. Kao što sam rekao, regulativa ne predviđa i ne dopušta nikakvu mogućnost produljenja tih 18 mjeseci i nismo od hrvatskih vlasti primili nikakav zahtjev za produljenje tog roka. Hrvatska je primila oko milijardu eura preko Fonda nakon potresa u Zagrebu i Petrinji. Također je važno naglasiti da je datum od kada se mogu povlačiti ta sredstva bio trenutak kada se nepogoda dogodila. Dakle, troškovi i štete koji su već u tom trenutku nastali mogu se pokrivati i popravljati sredstvima iz Fonda. Stoga, značajni iznosi su već osigurani. Što se tiče pitanja o produljenju roka, nismo zaprimili nikakav zahtjev s tom namjerom. Mogu jedino ponoviti da u tekstu propisa koji regulira pravila za korištenje sredstva iz Fonda ne postoji nikakva mogućnost da se iz bilo kojih okolnosti produljuje zadani rok od 18 mjeseci - priopćio je Stefan De Keersmaecker za N1.
Dok članovi Vlade mjesecima uvjeravaju da će, ako Hrvatska zatraži, Europska komisija odobriti produljenje.
Hrvatska se na Fond prijavila nakon zagrebačkog potresa, novac je na raspolaganju bio od kraja studenog 2020. a prvi su natječaji raspisani tek u veljači 2021.
Stručnjaci za EU fondove kažu da se s prvim natječajima kasnilo, a u Vladi pak ponavljaju da nije isto obnavljati od potresa i, na primjer, poplava te da zbog toga povlačenje ne ide brzo. Od trenutka kada puni iznos sjedne na račun države članice kojoj su sredstva odobrena, država ima 18 mjeseci da ih potroši.
Fond je osnovan 2002. i do sada je iz njega isplaćeno 7 milijardi eura za 100-tinjak nepogoda koje su pogodile zemlje članice.