Snimku ubojstva Afroamerikanca Georgea Floyda sada je već vidio cijeli svijet.
On jadan stoji imobiliziran, jauče na cesti, auti prolaze, čuju se policijski auti, a sve više slučajnih prolanika se okuplja oko njega. U isto vrijeme, bijeli policajac iz Minneapolisa i dalje stišće njegov vrat koljenom, ne mari za njegove vapaje.
- Pusti ga da diše, čovječe - viknuo je jedan prolaznik.
POGLEDAJTE VIDEO (Tko je zapravo bio George Floyd):
- Molim te, čovječe! - Floyd preklinje s licem okrenutom prema pločniku. Njegove se molbe isprepleću sa zvukom ulice oko njega.
- Mama - viče Floyd (46).
- Mama, evo me - kazao je umirući čovjek. Zazivao je svoju majku koja je umrla prije dvije godine i molio joj se prije smrti.
Tko je bio George Floyd?
George Floyd imao je 46 godina. Rođen je u Sjevernoj Karolini, a odrastao u Houstonu, u američkoj saveznoj državi Teksas. Kao mladić bio je sportaš, najzapaženiji u američkom nogometu i košarci.
Prije šest godina doselio se u Minnesotu, gdje je radio kao čuvar u noćnim klubovima i restoranima. Bio je krupan čovjek, a prijatelji su ga opisivali kao ‘nježnog diva’. Iz sebe je ostavio dvije kćeri, od 6 i 22 godine.
Zašto je uhićen?
Floyd je zbog pandemije koronavirusa ostao bez posla, te poštivao mjere ograničenog kretanja. 25. svibnja krenuo je kupiti cigarete u lokalnoj trgovini, a trgovcu na blagajni dao je novčanicu od 20 dolara. Trgovcu se ta novčanica učinila lažnom, pa je pozvao policiju, pišu američki mediji.
Kako je izgledalo policijsko postupanje?
Na mjesto događaja došla su četiri policijska službenika koji su Floyda zatekli kako sjedi u automobilu. U izvještaju su naveli da su ga našli 'pod utjecajem' neke supstance, kako kažu, najvjerojatnije alkohola.
Informacije o uhićenju su kontradiktorne. Policajci tvrde da se opirao uhićenju i da su ga uz primjen sile izveli iz automobila i odveli do policijskog vozila. Neki svjedoci, pak, tvrde da to spomenuto opiranje nisu primjetili, a to je potkrijepljeno i videosnimkama.
Iz automobila je Floyda izvukao policajac Derek Chauvin.
Kako je Floyd završio na tlu?
Videosnimke koje su objavili očevici događaja, pokazuju da je Floyd, na putu prema policijskom automobilu, dva puta posrnuo. Policajci su mu stavili lisice, ali, kako oni navode, opirao se ulasku u automobil. Tada su ga policajci oborili na zemlju, a sva četvorica su ga držala.
Kako je preminuo George Floyd?
Floyd je imao zdravstvenih tegoba – probleme sa srcem i visok krvni tlak. Dok je ležao na trbuhu, bez mogućnosti da se pomakne, Chauvin mu je koljenom pritisnuo vrat i Floyd je u tom položaju proveo gotovo devet minuta.
Zapomagao je, molio da ga puste jer ne može disati. Rekao je da će ući u automobil ako ga puste, policajce je molio da ga ne ubiju i dozivao svoju majku.
Nakon šest minuta potpuno se prestao opirati i umirio se. Policajci su ga u tom položaju držali još tri minute, iako su svjedoci protestirali. Kada su shvatili da Floydu nije dobro i rekli policajcima da mu opipaju puls, pozvana je Hitna.
Nakon dolaska vozila Hitne pomoći, bolničari su ga pokušali reanimirati. Odvezen je u bolnicu, gdje je nakon sat vremena i preminuo.
Brojne kontroverze oko smrti Floyda
Prvi policijski ivještaji govorili su kako Floyd nije preminuo zbog davljenja, već najvjerojatnije zbog svojih drugih bolesti i supstanci koje je imao u tijelu. Ipak, sada se ti izvještaji preispituju, a pomno se pregledavaju videosnimke svjedoka, kao i policajaca.
Floyd i policajac Derek Chauvin zajedno su radili kao čuvari u jednom noćnom klubu, a bivša vlasnica kaže da nije sigurna jesu li se poznavali ili imali nekih nesuglasica. Dodala je da je Chauvin bio blagonaklon prema Latinoamerikancima, ali njegovo ponašanje prema Afroamerikancima nije bilo onakvo kakvo bi trebalo biti.
Chauvin je zaposlen u policiji od 2001. godine. Sudjelovao je u tri pucnjave, u jednoj od njih bilo je i žrtava. Također, imao je 18 prijava zbog svog ponašanja, dok je u dva slučaja dobio i službenu opomenu.
Sva četiri policajca koja su sudjelovala u postupanju prema Floydu ostala su bez posla, dok je Chauvin uhićen pod sumnjom da je ubio Georgea Floyda.