To je to što me zanima!

Firma u Međimurju ostala bez stotina tisuća kuna. Policija upozorava: 'Ne nasjedajte!'

Takozvane phishing poruke su oblik internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe povjerljivih podataka
Vidi originalni članak

Iz PU međimurske upozoravaju građane na zlonamjernu elektroničku poštu nakon što su zaprimili kaznenu prijavu od ovlaštenog zastupnika trgovačkog društva iz Orehovice koji je zbog prijevare ostao bez nekoliko stotina tisuća kuna.

- Policijski službenici Službe kriminalističke policije Policijske uprave međimurske zaprimili su kaznenu prijavu od ovlaštenog zastupnika trgovačkog društva iz Orehovice zbog počinjenja kaznenog djela računalne prijevare. Iz zaprimljene prijave proizlazi kako je s poslovnog računa spomenutog trgovačkog društva, otvorenog u jednoj od banaka u Republici Hrvatskoj, nepoznati počinitelj izvršio nekoliko isplatnih transakcija prema inozemstvu u ukupnom iznosu od nekoliko stotina tisuća kuna - kažu iz PU međimurske.

RASTE BROJ KRAĐA Teško im je ući u trag. Hakeri su ove godine ukrali 36 milijuna kn, ali to je samo ono što se zna

Otkrili su da se radi o takozvanim phishing porukama, koje su oblik internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe povjerljivih podataka. Jedan od primjera su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala banka u kojoj imate otvoreni poslovni ili neki drugi račun, a zapravo nije.

- Dosad provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je na službenu adresu elektroničke pošte oštećenog trgovačkog društva, zaprimljena lažna elektronička poruka banke (tzv. phishing mail) u kojoj je otvoren poslovni račun te je zatraženo ažuriranje podataka putem dostavljene poveznice. Otvaranjem poveznice, otvorena je lažna stranica banke za poslovne korisnike te su potom unijeti traženi podaci. Nakon unošenja traženih podataka zaprimljena je poruka o uspješnom ažuriranju te je onemogućen pristupiti internet bankarstvu. Odmah potom zaprimljena je obavijest o isplatama novčanih sredstava prema nepoznatim bankovnim računima u inozemstvu - objašnjavaju iz policije.

TRAŽE OTKUPNINU Australski hakeri ukrali su zdravstvene podatke za tisuće slavnih ljudi, prijete objavom

Protiv počinitelja podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, a građane upozoravaju kako ne bi nasjeli na slične prijevare.

- Obično takve adrese e-poruka završavaju s domenom .com. Iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip banke, ne radi o porukama čiji je pošiljatelj vaša banka. U takvim phishing e-porukama nalaze se poveznice i privici, koje vam nije poslala banka, već su lažne.U slučaju da dobijete sumnjivu e-poštu putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah se osobno obratite djelatnicima vaše banke - upozorava policija.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • Ihaaaaaaaa 🤸 26.10.2022.

    Moja bakica/nona kaže bježi sinko iz ove lopovske zemlje

  • zytel12 26.10.2022.

    Ma u frmi u kojoj radim ove zene u upravi klikcu sve sta dode na mail uzas uopce ne citaju, a i nije ih briga nije njihova firma ja ih pitam zaszo ne citaju odgovor je bio "boli me briga nije moje i ako je strgan komp necu trebati raditi" uzas.

  • bhorv202 26.10.2022.

    cekaj, sposoban si da imas firmu i stotine tisuca kuna na racunu a nesposoban si da vidis da se netko majmunira s tobom. pa za drugo i nisi

Komentiraj...
Vidi sve komentare