Ekipa novinara 24 sata prva je, tragom istrage da se tvrtka Rašeljka d.o.o. iz Novske, kojoj je suvlasnik Dragan Kovačević, optužen u aferi JANAF, bavila proizvodnjom indijske konoplje umjesto prikazane industrijske konoplje, otišla na teren istražiti o čemu se radi.
To je bilo dva dana nakon što je policija pokrenula istragu.
Pogledajte video: Afera Janaf
Umjesto drva, sušili konoplju
Na upit policiji Sisačko moslavačkoj dan nakon što je započeo izvid da se očituje dokle je stigla istraga, potvrđeno je da je na ona u tijeku i da se zbog tajnosti iste malo strpimo te da će uskoro izaći s informacijom koja će biti jako zanimljiva.
U međuvremenu su obavljeni razgovori s mještanima Novske o tome da li imaju spoznaju da je Rašeljka uzgajala i sušila nedozvoljenu konoplju.
Neki su bili iznenađeni, a neki su imali i sumnje.
U jednoj od drvno prerađivačkih tvrtki u blizini Željezničke postaje Novska koja ima svoje sušare za sušenje drva, radnici su potvrdili da im je na sušenje dovožena konoplja, gdje je ona nakon toga završavala oni ne znaju.
Opet smo kontaktirali policiju
Sa sušenjem konoplje povezuje se i jedna tvrtka za proizvodnju ogrjevnog peleta u mjestu Bročice nedaleko od Novske.
Nakon tjedan dana ponovili smo upit policiji u Sisku, jer je prošlo dovoljno vremena i da se više ne može čekati s objavom informacije, 7. listopada ove godine stigao je odgovor.
- Poštovani, vezano uz Vaš upit možemo potvrditi da PU sisačko-moslavačka provodi policijske izvide zbog sumnje u postojanje elemenata kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti. S ciljem uspješnog provođenja, odnosno okončanja ovog kriminalističkog istraživanja, ali i imajući u vidu tajnost izvida, u ovom trenutku ne možemo Vam ustupiti konkretnije informacije. S poštovanjem, Policijska uprava sisačko-moslavačka
Na temelju naloga Općinskog državnog odvjetništva u istražnom je zatvoru na mjesec dana završio je Dražen Požar (49) iz Strmena.
Na popisu osumnjičenih još je pet fizičkih osoba i već spomenuta tvrtka Rašeljke d.o.o., u kojoj bivši direktor Janafa, Dragan Kovačević, ima suvlasništvo.
U firmi 'Zdrava hrana' proizvodili indijsku konoplju
Tužiteljstvo tvrdi da su prvoosumnjičeni Radoslav Ivanković i Dražen Požar zajedno osnovali tvrtku Healthy Food (Zdrava hrana) te prema dogovoru zajedno djelovali kako bi proizvodili konoplju, ali ne industrijsku kako su to bili prikazali.
Požaru se stavlja na teret samo da je prodao sjeme vlasniku parcele u Drenovu Boku, koji je navedenu parcelu površine od 16.000 metara četvornih i obrađivao, a tvrtka Rašeljke d.o.o. formalno je i računovodstveno sjeme i prikazala kao sjeme industrijske konoplje.
Na parceli su izrasle brojne stabljike konoplje koja prema svojoj vrijednosti THC-a znatno premašuje 0,3 posto te je stoga konoplja tipa droge i smatra se tvari koja se može upotrijebiti za izradu droge.
Zlouporaba opojnih droga
Stoga se i svih šestero fizičkih osoba, kao i tvrtka Rašeljke d.o.o., terete za zloporabu opojnih droga.
Tužiteljstvo navodi da je "plantaža" u Drenovu Boku bila plantaža za uzgoj "trave".
Dražen Požar, koji je iznio obranu i u policiji i u tužiteljstvu, opovrgnuo je sve navode iz prijave. Međutim, tužiteljstvo ukazuje kako je vrlo indikativno da se industrijska konoplja brala strojno, a konoplja na zasadu u Drenovu Boku ručno, i to vrhovi cvjetova.
Za sušenje angažirali Đorđa iz Srbije
Za sušenje je, tvrdi tužiteljstvo, Požar angažirao svog kuma Đorđa Slavkovića iz Srbije, koji je također osumnjičen, a on je sa sobom doveo i Marka Erola.
U činjenici da je Marko Erol osoba koja je u Makedoniji osuđivana za zloporabu opojnih droga tužiteljstvo vidi koordiniranu djelatnost.
Nadalje, tvrde da su Požaru kao iskusnom proizvođaču industrijske konoplje, koji za tu vrstu proizvodnje ima i obiteljski OPG, bili jasni propisi i postupak sušenja i način vrijednosti tetrahidrokanabinola, pa je s obzirom na to trebao znati da će konačni produkt berbe biti indijska, a ne industrijska konoplja.
Sisačko-moslavačka policija u Bročicama je obavila očevid i u kontejnerskim sušarama pretražila dva vozila, Renault Kangoo i Mercedes Sprinter, napravila je očevid na poljoprivrednom zemljištu, a pribavila je i dokumentaciju.
Prema tvrdnji tužiteljstva, Rade Ivanković koji je upravljao svim gospodarskim i drugim aktivnostima u tvrtki Rašeljke, bio je taj koji je organizirao branje i proizvodnju i sve to nadzirao izravno.
Trojicu okrivljenih policija je zatekla u prijevozu materije koja se smatra opojnom drogom, što je vještačenjem i potvrđeno. Jedan od onih koji je bio zatečen u prijevozu bio je državljanin Srbije Đorđe Slavković koji je na poziv kuma Dražena Požara i došao u Hrvatsku.
Prema registru proizvođača industrijske konoplje, trgovačko društvo Rašeljke d.o.o. ima u posjedu 119 čestica na kojima je navodno posađena industrijska konoplja, a na parcelama su, kako navodi tužiteljstvo, radili brojni ljudi.
U ovoj fazi istrage koja je počela prije nepunih mjesec dana još nije poznato koliko je "trave" i gdje proizvela tvrtka u kojoj Dragan Kovačević ima svoj udjel te gdje je ona završila.