Ako nisam pomagao ocu oko kuće, onda sam crtao, slikao i izrađivao skulpture. Smatram da sam rođen s tim i želio sam i želim postići nešto u svijetu umjetnosti, priča nam Siniša Matijević (18). Mladić čija je životna priča ganula javnost još 2018. godine, kad je nevjerojatnim crtačkim talentom osvojio drugo mjesto u "Supertalentu", danas je student prve godine kiparstva na Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu. U tome mu je pomoglo i stipendiranje Fonda "Desa & Jerko Baković" Zaklade Solidarna, koja se zalaže za jednake uvjete školovanja za svu djecu.
'Tata me podržavao u svemu'
Siniša je odrastao kao jedino dijete u selu Gornji Budački u Karlovačkoj županiji, gdje je živio do završetka Osnovne škole "Katarina Zrinski". Iako se s dvojkama i trojkama u školskom imeniku nije, kako kaže, "proslavio", dar za umjetnost bio je očit.
- Roditelji su mi se rastali kad sam imao osam godina, ostao sam s ocem i nije nam bilo lako, ali tata je radio sve što može kako bi mi pomogao da ispunim svoj san. Prije svega me podržavao u mojoj ljubavi i interesu za umjetnost - prisjeća se Siniša.
- Volio sam tehničku kulturu, sastavljati, lijepiti, spajati, profesorica je to primijetila, kao i ravnateljica Željka Stojković. Obje su mi bile velika podrška kroz moje osnovnoškolsko obrazovanje, iako nisam bio uzoran učenik - prisjeća se Siniša, koji im je zahvalan na tome.
Stipendija i đački dom u Zagrebu
U osmom razredu postao je stipendist Fonda "Desa & Jerko Baković", namijenjenog stipendiranju djece i mladih koji možda ne bi imali priliku nastaviti putem željenog obrazovanja. Tad je kuću na selu zamijenio đačkim domom u Zagrebu.
- Nakon osnovne upisao sam Pravoslavnu gimnaziju na Svetom Duhu i kroz cijelu srednju školu sam jednom tjedno pohađao Učilište za likovno obrazovanje gdje sam se pripremao za prijamni na Akademiji koju sam želio upisati - zadovoljno govori Siniša koji cijeli dan provede na Akademiji, ali nije mu teško.
Kako kaže, to ga ispunjava.
Plan za dalje nema, živi dan za danom i veseli se novim izazovima, no ipak bi volio biti toliko uspješan da se može vratiti u svoj "kraj" i ulagati u njega. Zahvalan je na svim prilikama koje su mu pomogle da nastavi živjeti svoj san o umjetnosti.
Nacionalna slava
Godine 2018., kad je pohađao osmi razred, sudjelovao je u "Supertalentu" Nove TV i zamalo pobijedio.
Završio je u samom finalu, i to kao drugoplasirani kandidat. Srca žirija i publike osvojio je crtanjem sa zatvorenim očima, što mnogi od nas ne mogu ni pojmiti.
- Podršku mi je davao stric. Rekao mi je da ga probam nacrtati zatvorenih očiju i uspjelo je. Nisu mi u početku svi vjerovali. Tako je krenulo kako bih im dokazao da stvarno crtam s povezom - priča Siniša, koji je u posljednjoj polufinalnoj večeri "Supertalenta" zatvorenih očiju nacrtao portret Nikole Tesle.Proces crtanja i finalni rezultat, fantastičan Teslin portret, oduševio je i žiri i publiku.
Novac od stana za školovanje djece
Zaklada Solidarna i ove je jeseni osigurala 30 stipendija za srednjoškolce, a za ovaj plemeniti cilj može donirati svaka osoba ili tvrtka. Zaklada je u veljači 2018. godine pokrenula Fond "Desa & Jerko Baković" zahvaljujući velikodušnoj donaciji Dese Baković (1917. - 2019.) od 600.000 kuna za pokretanje programa podrške školovanju siromašne djece. Udovica Jerka Bakovića, brata sestara Baković koje su ubile ustaše, novac je za Fond osigurala prodajom obiteljskog stana.
Od tada svake godine 30-ak djece dobije podršku tijekom cijelog srednjoškolskog školovanja, a za ovu školsku godinu Zaklada je primila 170 molbi. I to je potvrda koliko je svakom djetetu mogućnost školovanja važna. Jedna od stipendistica bila je i Severina Lajtman, koja je ove godine upisala Filozofski fakultet u Zagrebu.