To je to što me zanima!

Film o herojstvu hrvatskih branitelja nagrađen je u Parizu

Dokumentarni film 'Pouke o čovječnosti' redatelja Branka Ištvančića na 38. izdanju Međunarodnog festivala URTI Grand Prix for Author's Documentary u Parizu dobitnik je Brončane medalje
Vidi originalni članak

Film 'Pouke o čovječnosti', nastao prema istoimenoj knjizi autora prof. dr. sc. Veljka Đorđevića, dobitnik je Brončane medalje, jedne od četiri glavne nagrade za autorski dokumentarac na festivalu u Parizu 

- Naš film je laureat uz film iz Senegala koji je dobio Grand Prix, te film iz Francuske koji je dobio Srebrnu medalju i film iz Južne Koreje koji je dobio nagradu Martine Filippi za otkriće - kaže nam producent Antun Ivanković.

URTI je filmsko udruženje koje organizira dodjelu nagrade za Radio Grand Prix i Grand Prix za autorski dokumentarni film. Nagrade koje dodjeljuju su međunarodnog ugleda, a cilj im je promicati vitalnost suvremenog audiovizualnog stvaralaštva.

- Svaki od dva žirija sastoji se od petnaest do dvadeset stručnjaka iz cijelog svijeta, koji izdvajaju radove koji su privukli najviše pažnje od strane njihove kvalitete i originalnosti. Žiri kojeg su ove godine činili voditelji i menadžeri javnih televizijskih kanala iz Alžira, Belgije, Kameruna, Jordana, Kosova, Portugala i Rumunjske izabrali su deset dokumentarnih filmova koji su se natjecali za Veliku nagradu URTI za autorski dokumentarni film koji promiče humanističke vrijednosti, toleranciju i poštovanje - naglašava Ivanković.

Film „Pouke o čovječnosti“ je priča o jednoj od najhumanijih akcija hrvatskih branitelja koji su, u ratnom vihoru, 29. rujna 1991. godine uz pomoć medicinskog osoblja evakuirali i spasili iz neprijateljskog okruženja u šest autobusa više od 300 psihijatrijskih bolesnika iz bolnice u Pakracu, od kojih su većina pacijenata bili srpske nacionalnosti te na taj način stekli status heroja čovječnosti. 
Danima nije bilo elementarnih uvjeta za život. Bez pitke vode i hrane ostalo je više od 300 teških psihičkih bolesnika i medicinsko osoblje. Pakračka bolnica konstantno je napadana, a posljednji odjel koji je ostao u ratnom zarobljeništvu bio je psihijatrijski. Kada je koncem rujna Banjalučki korpus došao na područje Pakraca počeli su divljački napadi iz svih vrsta naoružanja na bolnicu.

HEROJSKI POTHVAT Spašavali su duševne bolesnike dok se pucalo sa svih strana...

- Ono što su izveli hrvatski branitelji i medicinsko osoblje 29. rujna 1991., to je ishodište dobročinstva, čovječnosti, humanosti, medicinske etike. Spašavati bolesnike druge nacionalnosti, druge vjeroispovijesti u tijeku ratnih djelovanja, naći snage za izdići se i pokazati koliko smo ljudi, koliko u tom raščovječenom trenutku rata postoji milosrđa i potrebe da se pomogne potrebitima. - ističe Ivanković.

Pokretači ovoga značajnog projekta su autor filma Branko Ištvančić i producent Antun Ivanković. Ovaj autorski dokumentarac koji promiče istinu i vrijednosti Domovinskoga rata snimljen je u produkciji udruge Artizana tijekom 2018. i 2019. godine, uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Grada Pakraca i Zaklade Adris.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare