Obzirom da sutra istječe dva tjedna ograničenih cijena goriva, Vlada je prijepodne održala telefonsku sjednicu, a ministar gospodarstva Davor Filipović predstavio što će poduzeti dalje.
PRATITE UŽIVO:
- Ukinuli smo administrativno ograničenje maloprodajnih cijena i veleprodajne cijene, protekla dva tjedna došlo je do smanjenja cijena naftnih derivata na Mediteranskom tržištu pa će tako cijena benzina od sutra iznositi 13,02 kuna, dakle to je smanjenje s 13,50 na 13.02 dok će cijena dizela s 13,08 narasti na 13,43 kune - rekao je dodavši kako će mjera vrijediti, također, iduća dva tjedna.
Novost je i da će te cijene vrijediti i na benzinskim pumpama na autocestama.
- Ograničit ćemo cijenu i plavog dizela na 9,45 kuna. Trgovačka marža ostaje 65 lipa za benzin i dizel, smanjenje trošarina od 80 lipa na benzin i 40 lipa na dizel - rekao je Filipović i dodao kako bi cijene bile puno više da nije bilo intervencija Vlade.
Cijena benzina ide dolje, dizela gore, a vrijedit će i na autocestama
Da nije bilo intervencija Vlade, dodao je, cijena dizela sada bi bila 15,70 kuna, a benzina 14,92 kuna.
- Radimo ono što smo radili i do sada, vodimo računa o standardu građana i našem gospodarstvu i to ćemo nastaviti raditi i u budućnosti - rekao je ministar, koji vjeruje da je ovo rješenje prihvatljivo svima pa tako i malim distributerima.
- Cijena benzina se smanjila za 48 lipa, dizel je poskupio za 35 lipa, ali to nije najviša cijena dizela do sad - rekao je dodavši kako će pratiti situaciju iduća dva tjedna.
Na pitanje kakva je situacija sa punjenjem skladišta plina u Okoliju, ministar je istaknuo kako je u petak zapunjenost bila 41 posto.
- Očekujemo da će do 1. listopada skladište biti zapunjeno 90 posto, kao što je to predvidio i krizni tim. HEP operativno provodi taj zadatak i očekujemo svi da to bude realizirano onako kako je to predviđeno - rekao je.
Treba li strahovati od moguće nestašice plina?
Upitan trebaju li građani strahovati od moguće nestašice plina, Filipović je naglasio kako je ukupna potrošnja plina u Hrvatskoj 2,9 milijardi kubika, a da naš LNG ima ukupno 2,9 milijardi kubika.
- Skladište podzemnog plina u Okoliju je 430 milijuna kubika, prema tome imamo dostatne količine kako bi osigurali sigurnost opskrbe plinom u RH - rekao je.
Na pitanje što Hrvatska radi po pitanju preporuka za građane i poduzeća u ovim kriznim vremenima, ministar je istaknuo kako će Vlada napraviti plan koji se odnosi na preporuke i uštede.
- Čekamo službeni dokument EK, koji bi trebao izaći kroz dan-dva i nakon toga ćemo se uskladiti s tim preporukama. Sljedeći utorak idem na izvanredno vijeće ministara energetike, gdje će se, između ostalog, raspravljati i o tim preporukama - rekao je.
Otkazan posjet srbijanske ministrice
Srbijanska ministrica energetike Zorana Mihajlović otkazala je svoj posjet Hrvatskoj, a Filipović vjeruje da je uputu dobila od šefa Aleksandra Vučića.
- Tema je trebala biti energetika, mislim da je mnogima jasno da u ovim izmijenjenim geopolitičkim okolnostima Hrvatska ide prema tome da postane energetsko čvorište Europe, s povećanjem kapaciteta LNG-a i izgradnjom dodatnih plinovoda, a Srbija je zabrinuta za svoju energetsku budućnost. Ministrica je jučer otkazala najavljeni posjet, vjerujem da to nema previše veze s njom nego da je to uputa njezinog šefa gospodina Vučića - poručio je.