Projekcijom poljskog filma Vukodlak u nedjelju, 7. travnja u 19 sati počinje 13. Festival tolerancije – JFF Zagreb. Službeno otvorenje će se, umjesto u najavljenom kinu Europa, održati u kinu Studentski centar, Savska 25, priopćeno je iz organizacije Festivala tolerancije.
Također, zbog nemogućnosti korištenja prostora kina Europa sav program predviđen u tom kinu seli se u Studentski centar te u Kinoteku i Kino Tuškanac, gdje se održava i ostatak najavljenog programa. O ostalim izmjenama Festival će izvijestiti na svojoj internetskoj stranici i putem društvenih mreža.
Festival će otvoriti film Vukodlak, uz prisustvo redatelja Adriana Paneka koji će nakon projekcije odgovarati na pitanja. Film je priča o skupini djece tek oslobođene iz koncentracijskoga logora, koja završavaju u napuštenom zdanju u šumi gdje ih očekuju novi užasi. Ulaz na ovu projekciju, kao i na sva festivalska događanja je slobodan.
Nakon projekcije filma otvorenja u prostorima Studentskog centra održat će se koncert austrijskih majstora jazza HI5. Minimalističkim zvukom komornih jazz bubnjeva, gitare, vibrafona i basa, ovaj bend na svakom nastupu ruši granice žanra te velikom količinom kreativnosti i zaigranosti stvara nesvakidašnje iskustvo.
U sedam festivalskih dana od 7. do 13. travnja očekuje vas više od 70 sjajnih igranih, dokumentarnih te filmova za djecu, tradicionalna Edukacijska jutra, dvije izložbe, diskusije, okrugli stolovi, promocije knjiga i dva koncerta. Ove je godine poseban naglasak na važnosti prihvaćanja i poštivanja različitosti te temeljnim načelima jednakosti i pravednosti, a sukladno tome većina filmova bavi se ljudskim pravima i ostalim aktualnim ključnim temama poput izbjeglica, rasizma i ženskih prava.
Među filmovima su i hrvatske premijere dvaju naslova u kojima su međunarodne uloge ostvarili hrvatski glumci. Judita Franković Brdar igra glavnu ulogu u intrigantnom slovenskom filmu Izbrisana, dok Krešimir Mikić glumi u napetom danskom filmu Svrdlo. Oboje će predstaviti svoje filmove uoči projekcija. Na festival dolaze i brojni autori filmova, a među njima i Marcus Schleinzer, redatelj filma Angelo, istinite priče o afričkom robu koji postaje maskota bečke aristokracije.