Kailash Satyarthi, aktivist, zagovornik dječjih prava i ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir koju dijeli s Malalom Yousafzai, djevojčicom iz Pakistana koja se i sama bori protiv ugnjetavanja djece, upozorio je na apatiju i materijalizam kao na najveće prepreke u ostvarivanju dobrobiti svakog stanovnika Zemlje pojedinačno, pa tako, razumije se, i cijelog čovječanstva.
Ljudi su sve više materijalisti, rekao je, a širom svijeta nedostaje suosjećanja sa sirotinjom i najranjivijim dijelovima društva koji nemaju ni sredstava niti snage da si sami pomognu.
'Imam, dakle jesam' osnovni je moto materijalista
Apatija i materijalizam nisu novost. Apatija je uvijek bila moćno oružje represivnih sustava, lijevih i desnih, proizvodili su je i održavali različitim sredstvima, od prisile i zastrašivanja do propagandnog “nagovaranja”. Simuliranje domokratskih izbora u komunizmu i socijalizmu, recimo, gdje je od sedam kandidata glasač trebao zaokružiti njih sedam, ogledan je primjer izazivanja političke nezainteresiranosti i u konačnici apatije.
S druge strane proizvodnja i poticanje potrebe za stjecanjem materijalnih dobara i potrošnje te s tim u vezi razbuktavanje optimizma standardno je oružje kapitalizma i tzv. starih demokracija. Imati kuću s travnjakom, automobil, hladnjak i televizor bio je san svakog radnika u “najboljim danima kapitalizma” u SAD-u i zapadnoj Europi.
Imam, dakle, jesam - osnovni je moto materijalista.