U operaciji, koju su zajednički osmislili Australija i FBI, pratili su uređaje s aplikacijom ANoM koji su se tajno distribuirali među kriminalcima putem crnog tržišta, omogućujući policiji da nadgleda njihove razgovore o krijumčarenju droge, pranju novca, pa čak i o spletkama ubojstava. Dužnosnici su to nazvali prekretnicom. Ciljevi su bili narko bande i ljudi koji su povezani s mafijom.
Droga, oružje, luksuzna vozila i gotovina također su zaplijenjeni u akciji koja je provedena u više od desetak zemalja. To je uključivalo osam tona kokaina, 250 oružja i više od 48 milijuna dolara u različitim svjetskim valutama i kriptovalutama.
- Operacija je zadala težak udarac protiv organiziranog kriminala širom svijeta - rekao je australski premijer Scott Morrison.
Policijska agencija Europske unije Europol opisala je operaciju Trojanski štit / Greenlight kao "najveću akciju provođenja zakona protiv šifrirane komunikacije ikada". Službenici su navodno preuzeli kontrolu nad komunikacijskom tvrtkom zvanom ANOM prije otprilike tri godine, nakon što im je osuđeni kriminalac obećao pristup njoj zauzvrat za blažu kaznu.
Uređaji su naplaćivani kao super sigurni i imali su vrlo specifično ciljno tržište - organizirane kriminalne skupine. Vlasti su čak iskoristile trenutni trend u Silicijskoj dolini - naplaćivale su mjesečnu pretplatu za proizvod.
Kako je 'ANoM klopka djelovala'?
FBI je počeo upravljati šifriranom mrežom uređaja nazvanom ANOM i tajno je distribuirao uređaje s aplikacijom za chat među kriminalnim podzemljem putem doušnika.
Ideja za operaciju došla je nakon što su agencije za provođenje zakona skinule dvije druge šifrirane platforme, ostavljajući kriminalne bande na tržištu za nove sigurne telefone.
Uređaje su u početku koristili navodni stariji kriminalci, dajući drugim kriminalcima povjerenje u upotrebu platforme.
- Morali ste znati kriminalca da biste se domogli jednog od ovih prilagođenih telefona. Telefoni nisu mogli zvoniti ili slati e-poštu. Mogli ste komunicirati samo s nekim na istoj platformi - objasnila je australska policija.
Australski bjegunac i navodni krijumčar droge Hakan Ayik bio je ključ operacije, preporučivši aplikaciju kriminalnim suradnicima nakon što su mu policajci dali tajnu slušalicu, priopćila je policija. Australski mediji nazvali su ga "Facebook gangsterom", Ayik se vidi na fotografijama na društvenim mrežama s velikim tetovažama i mišićave tjelesne građe. Lokalna prodajna mjesta kažu da živi u Turskoj otkako je izbjegao uhićenje, vodeći luksuzan životni stil sa suprugom Nizozemkom.
Policija je rekla da mu je 'najbolje da se preda nama što je prije moguće, jer bi i sam mogao biti u opasnost"
Ukupno je oko 12.000 šifriranih uređaja koristilo oko 300 kriminalnih sindikata u više od 100 zemalja.