To je to što me zanima!

Fantomski otkazi: Javne tvrtke rješavaju se oko 11 tisuća ljudi

Poslove im rade privatnici: Programi restrukturiranja redom završavaju s naslovima 'XY mora otpustiti X tisuća radnika. Pa se ispod navede da će još dobiti optremnine'
Vidi originalni članak

Oni zajedno trebaju otpustiti više od 11 tisuća radnika. Pokrivaju najvažnije hrvatske resore. I kronično su neučinkoviti. S druge strane, ako treba obaviti nešto iz njihova opisa djelatnosti, rado i često potežu za privatnicima. Kojima daju stotine milijuna na godinu kako bi obavili njihov posao.

Riječ je o najvećim hrvatskim javnim tvrtkama: HEP-u, Zagrebačkom holdingu, Hrvatskim željeznicama, Hrvatskim šumama, HAC-u i ARZ-u koji upravljaju s više od tisuću kilometara autocesta.

Programi restrukturiranja redom završavaju s naslovima: XY mora otpustiti X tisuća radnika. Pa se ispod navede da će još dobiti optremnine. No, prema našim sugovornicima i primjerima koje iznose, te tvrtke nemaju višak radnika. One imaju višak zaposlenih. Dok se i dalje reže prema onima koji obavljaju osnovni posao, administracija uglavnom buja. I ostaje na svojim položajima. O načinima kako stranačkim i rodbinskim vezama dolaze do poslova, opširno smo pisali u prošlom broju 24sata express.

- HDZ-ovi rukovodeći kadrovi danas kao aveti bauljaju tvrtkom - kaže Denis Geto, predsjednik strukovnog sindikata HEP-a Tehnos. On obrazlaže kako to funkcionira u tvrtki koja je i lani morala povisiti cijenu struje kako bi pokrila gubitke. HNS koji je preuzeo tvrtku, sada postavlja svoje kadrove, ali stari ne odlaze. Nađe im se već neki položaj “sukladno stručnoj spremi”. Naravno, oni nikada ne idu u proizvodnju, ne održavaju, ne penju se na stupove po zimi. Oni čekaju promjenu vlasti na nekim savjetničkim dužnostima. I tako u krug. 

>>> Više pročitajte u 24sataExpressu!

Idi na 24sata

Komentari 68

  • svezahrvatsku 09.04.2013.

    Ja san mislija da mi u Hrvatskoj imamo previše nezaposlenih, a nakaradna KUKU-RIKU logika kaže da imamao previše zaposlenih. Izgleda da misle i da imamo previše novca, pa nam ga žele izvuć na sve moguće i nemoguće načine.

  • ludom 09.04.2013.

    U ovom slučaju pitanje se nameće samo od sebe. Kako, na koji način, ti ljudi koji poslije čine takve stvari, uopće dođu u poziciju da ih čine ? To se odnosi na sve koji se vrte oko vladarskih fotelja, bez razlike što im na vratima piše. Tko je, dakle taj čimbenik uz čiju pomoć dobiju ovlasti da to rade ? Nažalost, to je biračko tijelo. Birači (narod) svojim glasom stave takve likove na tron. A birači bi trebali prije svakih izbora za bilo što, obnoviti znanja o izbornom zakonu po kojem se u ovoj državi bira. Tek nakon toga, odlučiti da li će podržati nekoga ili uopće ne. Dobro nam je svima poznato da se oko vladarskih pozicija vrte uglavnom isti likovi, koji eventualno mijenjaju samo svoje poslušnike. I onda kada narod uz pomoć nekoliko stotina stranačkih poslušnika (koji su prisutni u svakoj stranci) izabere jednog već poznatog političara na vlast, ovaj za sobom povuče još desetine poznanika, prijatelja, saveznika i na koncu rođaka. A birači poslije kukaju. Kako se kod nas kaže: Poslije je... nema kajanja. Ono što smo si posijali to ćemo i žeti.

  • rezucka 09.04.2013.

    Žao mi tih radnika što će ostati bez posla,ali mi je drago da dobivaju otkaze i oni iz javnih tvrtki,a ne kao do sada samo privatni sektor...

Komentiraj...
Vidi sve komentare