Štakori od pamtivijeka stvaraju probleme ljudima, posebno u siromašnijim sredinama s nižim ili nepostojećim higijenskim standardima. Prijenosnici su različitih bolesti, te, uvjerit će vas priloženi video, pravi predatori kada je u pitanju ulazak u stanove i kuće.
Ukoliko ste mislili da je ulazak štakora u kuću kroz kanalizaciju i WC školjku tek mit, video National Geographica sigurno će vas razuvjeriti. Naime, štakori imaju nesmetani pristup kanalizaciji, a nakon toga pred njima gotovo više uopće ne postoje ograničenja. Pomoću super-oštrih kandži mogu se verati po većini vertikalnih površina, a konstrukcija kostura omogućuje im prolazak i kroz najmanje otvore.
Kada uđu u kanalizaciju, pa nakon toga i u odvod određene kuće, pred štakorima je samo još jedna prepreka - WC školjka. Kao što možete vidjeti u prilogu, ni ona glodavcima ne predstavlja baš nikakav problem. Kroz nju prolaze za samo nekoliko sekundi i - opa - ulaze u vaš dom. U tom trenutku pomoći vam neće ni puštanje vode jer štakori su fantastični plivači. Uz to su i jako izdržljivi, u neprestanom kretanju u vodi izdržati mogu čak tri puna dana, a dah mogu zadržati na oko tri minute.
U posljednje dvije godine problem u Varaždinu i Zagrebu
Ove su se godine na najezdu štakora žalili Varaždinci koji su u veljači ove godine na sastanak s gradonačelnikom Goranom Habušom donijeli vrećicu punu štakora. On se tada opravdavao vremenskim (ne)prilikama.
Još veći problem prošle se godine pojavio u samom centru Zagreba. Naime, grad je kasnio s jesenskom deratizacijom zbog čega su glodavci doslovno preplavili pojedine dijelove centra grada. Prolaznici su svjedočili kako ih je na Trgu kralja Tomislava bilo 'više nego golubova'.
Deratizacija je u studenom 2014. godine kasnila zbog problema oko natječaja, a stručnjaci su tada upozoravali na oprez zbog brojnih opasnosti ugriza štakora.
Prevencija
Naravno, štakori ne ulaze u domove tek tako, iz hira. To ponajviše rade u jesen i kroz zimu, iz očitih razloga - zbog topline.
Stručnjaci pak kažu kako je problem i u hrani koju bacamo u sudoper i koja tako odlazi u kanalizaciju. Štakori se hrane upravo tom hranom i to ih motivira da dođu na sam izvor.
- Bitno je sudoper i školjku držati čistom i ne bacati hranu kroz njih. Barem jednom mjesečno u odvode bi trebali usipati sodu bikarbonu, čašu octa i sve zaliti kipućom vodom, izjavio je Leah Helms za MyNorthwest.com.
- Održavanje higijene trebalo bi zatomiti miris hrane koji privlači glodavce. No, ukoliko ipak isplivaju, nazovite deratizatora. Dok ga čekate možete eventualno pokušati u školjku usipati deterdžent za suđe i onda puštati vodu. No, to nije garancija da će štakor zaista i otići. Ako pak ode, problem tada nije riješen i potrebno je poraditi na prevenciji tj. higijeni, zaključio je Helms.