To je to što me zanima!

Evo ideje: "Napravite maske od pelena, bolje su od platnenih"

Dr. Dokoza podijelio je mail u kojem navodi da su obične kirurške maske propusne za viruse, pa tako i koronu. Istovremeno su slojevi pelena nepropusniji. Kaže: 'Koriste ih i Kinezi'
Vidi originalni članak

U jeku nestašice sredstava za dezinfekciju, alkohola i maski za lice, zbog kojih se ponovno počinju šivati maski i starih kataloga od prije 30 godina (kao što to radi zagrebački URIHO), pojavila se još jedna inovativna ideja i to da se maske rade od - dječjih pelena.

Ideju je dao dr. med. Ivo Dokoza koji je podijelio svoju ideju i obrazložio je. Predstavljajući se kao specijalist anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja, iznio je cijeli niz argumenata pokušavajući objasniti zašto bi pelene mogle biti učinkovite kao zaštita od korona virusa. 

- Postoji cijeli niz zemalja na Dalekom istoku u kojima je u određenom trenutku u različitim respiracijskim infektivnim ili ne infektivnim okolišnim problematikama bila preporuka da se pelene ili ulošci iskoriste za izradu maski za lice ukoliko je manjak N95 maski (to su maske s ventilom op.a.) ili sličnog nivoa maski na tržištu. Jednostavnom pretragom Google-a ako se upiše pojam "diaper as face mask" možete se i uvjeriti u to. Dimenzija korona virusa je 70-90 nm, dakle vrlo je izvjesno da obična zelena kirurška maska predstavlja samo lažnu sigurnost i nizak stupanj zaštite. A pogotovo ako se uzme u obzir širok nivo kvalitete materijala od kojih su izrađene. Da ne govorimo o nekakvim improviziranim maskama od običnog pamuka ili nekog platna koje se spominju u javnosti, izrađene od osoba koje imaju dobru volju, ali o infektivnim agensima i stupnjevima zaštite ništa ne znaju - niže dr. Dokoza.

Nastavlja kako nasuprot običnim kirurškim maskama i maskama od platna, dječja pelena ima složene strukture koje su daleko konkretnija barijera virusima.

- Bez da ikog reklamiram, pričao sam s tehnologom u tvornici iz naše regije u kojoj proizvode pelene, nisu testirali, ali navodi da je struktura pelene toliko kompleksna da je lako moguće da štiti od virusa. Vjerujem da u Infektivnoj bolnici dr. Fran Mihaljević nije nikakvi problem testirati propusnost pelene tog proizvođača ili neke druge pelene na virus. Također vjerujem da tehnolozima na Tekstilno tehnološkom fakultetu  nije problem dati mišljenje koji materijal bi bio moguće i bolji od pelene, a da ga imamo lako dostupnog i da su mu pore manje od 70 nanometara - navodi dalje ovaj liječnik.

Dodaje, ako se potvrdi da pelene zaista predstavlja učinkovitu barijeru za virus, tada smo - kaže on - "na konju".

- Pelene imamo na tržištu i svatko može kod kuće brzinski izrezati pelenu i napraviti masku od nje ili je štoviše ušiti na neku maramu i zamotati glavu (usta i nos obavezno). Dakle cost benefit tako utrošenih testova ako pelena radi i ako stožer izda na nivou cijele populacije preporuku da se stavi pelena kao zaštita bi bio nevjerojatan. Kad bi pelena funkcionirala u roku 24 sata svi bismo imali improviziranu, ali učinkovitu zaštitu na licu - završavaj svoje razmišljanje dr. Dokoza. 

Na kraju primjećuje da još svi skupa šetamo bez prekrivenih usta i nosa, a da je još nevjerojatnije da to čine i članovi Vlade i Stožera civilne zaštite. 

- Ukratko, u uvjetima kada zdravstveni sustavi oko nas padaju kao kula od karata, molim vas, ali kao Boga dragoga vas molim, bez obzira na nadolazeću ili nadolazeće donacije opreme, testirajte pelene ili nađite neki alternativni učinkoviti materijal, upregnite sve moguće snage u tekstilnoj industriji i momentalno naredite ljudima da apsolutno svi (cijela populacija u svim prilikama) bez iznimke nose prekrivalo za usta i lice (za početak makar i masku N95, pa makar ne bila učinkovita) samo kako bi se maksimalno moguće usporilo širenje virusa. Ne može niti biti moguće, niti itko može reći da nam je danas problem proizvesti učinkovitu masku za lice od vlastitih resursa, a 90-ih smo proizvodili oružje po garažama - kaže ovaj liječnik.

Ovaj kreativni liječnik, ima rješenje i za nedostatak alkohola. Podsjetio je kako u zemlji, u kojoj više od 30 posto populacije ima ozbiljan problem s alkoholom, navodi kako svaka "šupa zna peći rakiju", a na oglasima mogu se kupiti na stotine kotlova destilaciju.

- Zato je  nevjerojatno da smo mi trenutno potpuno ovisni o uvozu i sirovine i ambalaže za proizvodnju dezinfekcijskih sredstava i da populaciji osnovni 70 % alkohol za dezinfekciju ruku i površina u ovakvoj krizi nije lako dostupan. Ponovo, molim vas, upregnite sve snage u prehrambenoj, poljoprivrednoj i farmaceutskoj industriji, sve kućne i industrijske kapacitete za proizvodnju alkohola, sve poljoprivredne zadruge i OPG-ove koji to znaju i mogu, organizirajte državno prvenstvo u destiliranju ako treba, samo učinite alkoholna sredstva za dezinfekciju lako dostupnima. Ne može nitko reći da je to ne moguć posao i da nemamo ni sirovine ni tehničkih mogućnosti da bi 70 % alkohol bio svima dostupan - zaključuje svoj apel dr. Dokoza. 

Idi na 24sata

Komentari 10

  • 21.03.2020.

    (nastavak komentara od dolje) stupanj zaštite cjelokupnoj populaciji, odnosno smanjiti propusnost maski koje nisu FFP2 ili veće, a opća populacija, medicinsko ili ne medicinsko osoblje ih trenutno ima na licu. Nadalje, što se tiče alkohola, znam liječiti medicinske probleme koje alkohol izaziva, ali nisam stručnjak za proizvodnju etanola i za to imamo niz tehnologa koji mogu reći najjednostavnije tehničko rješenje. Ono što znam iz opće kulture i osnovne kemije je da se etanol može proizvesti iz drvne mase ili različitih varijanti celuloze i škroba. Drvne mase nam eto ne fali u Republici Hrvatskoj. Naravno, ne pričamo o etanolu kojeg bi ljudi pili, nego onom koji se koristi za dezinfekciju. O najjednostavnijem načinu kako bi se to tehnički i masovno moglo izvesti neka se oglase stručnjaci u tom području. Koga zanima, cijelu objavu neka pročita na mom Facebook profilu. Lp, Ivo Dokoza, dr. med.

  • 21.03.2020.

    (nastavak komentara od gore) agens slabo širi i nije visoko zarazan ili bukvalno opasan. Također to je i vrlo dobro ako bi recimo cijela populacija bez iznimke na licu nosila takvu masku cijelo vrijeme, jer bismo time bitno usporili širenje agensa. Međutim, u ovim uvjetima kad se ovaj agens izrazito lako i brzo širi, potrebno je naći način kako da cijela populacija nosi bitno viši stupanj zaštite za nos i usta iz razloga što netko sa prostom zelenom maskom ima značajno veću vjerojatnost da će virus kroz nju prebaciti na recimo ambalažu nekog prehrambenog artikla ili POS uređaj ili bilo koji rukohvat, nego sa recimo nekom maskom većeg stupnja zaštite odnosno manje vjerojatnosti propusnosti. Pogotovo je bitno, a što su i Kinezi u svom tutorialu napisali koji možete pronaći u mojoj objavi na Facebooku, da svo osoblje bilo ono medicinsko ili ne medicinsko (medicinari, vojska, policija, civilna zaštita, državni dužnosnici) koje dolazi u veliku vjerojatnost kontakta na licu ima minimalno FFP2 odnosno N95 masku. Naravno da će pritom osoblje koje dolazi u visoku vjerojatnost kontakta ukoliko ima dostupno staviti FFP3 masku i plastični vizir i zaštitno odijelo itd... Obzirom da trenutno nažalost nemamo mogućnost da cijela populacija na licu ima FFP2 ili FFP3 maske, iako bi FFP2 pod uvjetom da ih cijela populacija ispravno nosi i zna manipulirati s njima bilo teoretski odlično rješenje za usporenje prijenosa, pelene, ulošci, grudnjaci bi mogli biti jednostavan način za povećati

  • 21.03.2020.

    Poštovani, Kompletna objava je javna i na mom Facebook profilu. Samo ukucate Ivo Dokoza u Facebook. Samo kratko da se predstavim, specijalizant sam 5. godine anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja pri Klinici za dječje bolesti Zagreb s odrađenih 4 godine specijalizacije na KBC Zagreb (Rebru). Prema planu i programu specijalistički ispit bih trebao polagati ovo ljeto. Inače sam 1989. godište, iz Splita, slijed 3. gimnazija Split, MEF Zagreb (završeni prosjek 4.0), specijalizacija, otac 4 djece, član HGSS-a od 2006. godine. U kompletnoj objavi se nalaze citati na literaturu, znanstvene radove i aktualne smjernice. Kad se radi o onome što narod zove "kirurška maska", to je za nas osoblje koje radi u operacijskoj sali vrlo širok pojam i daleko je od samo obične zelene maske kako je narod vidi ili zamišlja. Izbor zaštite za nos, usta tijelo se svodi na procjenu rizika, a što uključuje vrstu zahvata na pacijentu, agensa s kojim se potencijalno dolazi u kontakt i vjerojatnost kontakta. Sveukupno daleko iznad ove rasprave. Kad se radi o običnoj prostoj zelenoj masci koju narod vidi ili percipira kirurškom, ovisno o kvaliteti materijala ili maske generalno možemo u globalu smatrati da predstavlja filter od cca 40-50 %. To je vrlo dobro za nekoga tko ima jako malu vjerojatnost kontakta s agensom ili ako se

Komentiraj...
Vidi sve komentare