To je to što me zanima!

Evo čime su profesori 'stali na žulj' Bohačeku i udruzi banaka

Profesori Lovrinović i Jakovčević tvrde da građani mogu tražiti raskide kredita jer su ih banke neprihvatljivo 'zavele' i bacile u dužničko ropstvo kreditima u francima
Vidi originalni članak

Da imaju temelje za privatne tužbe te povrat ‘preplaćenog’ novca dužnicima su u studiji koju su napravili za Udrugu Franak potvrdili i ekonomisti Ivan Lovrinović i Drago Jakovčević još 2012. godine. Evo što su tada rekli za 24sata: 

- Stambeni krediti koje su odobravale banke, a bili su vezani za švicarski franak, odnosili su se na kupnju stanova u Hrvatskoj. Njihove cijene bile su izražene u kunama, pa nije bilo nikakve potrebe da se u kreditnim odnosima primjenjuje valutna klauzula. Vrijednost kredita mogla je biti ugrožena samo promjenom stope inflacije u Hrvatskoj i u tom slučaju je prihvatljiva jedino indeksna klauzula koja bi štitila kupovnu moć odobrenog iznosa kredita - naglašavaju stručnjaci. 

Ističu još nekoliko teza zbog kojih su građani s pravom ogorčeni i osjećaju da su ih “veliki igrači”, banke i država, prevarili.

- Niža kamatna stopa u odnosu na kredite vezane uz euro ili kredite u kunama iskorištena je u službenim promotivnim akcijama banaka. Tako su privlačili klijente. Mnogi dužnici navode i kako su ih bankari uvjeravali da su to najbolji i najsigurniji krediti, pa samim time i najpovoljniji. Neprihvatljivo je da su klijenti tako jednostrano ili nedovoljno informirani o mogućim negativnim posljedicama. Zato mogu tražiti raskide ugovora u kreditu - pišu u analizi Lovrinović i Jakovčević.

Banke se nisu zaduživale u francima

Smatraju da bi primjena valutne klauzule imala smisla da su se banke za te kredite na inozemnom tržištu zaduživale u švicarskim francima. 

- Pošto to nije bila praksa, vezivanje iznosa kredita uz tu valutu bilo je špekulativno ponašanje banaka. Za 1/3 kredita banke jesu koristile inozemne izvore, odnosno kredite svojih banaka majki iz inozemstva, no ti krediti bili su u eurima. Dakle, odobravale su kredite u ‘fiktivnim francima’- objašnjavaju. 

To je još 2012. godine potvrdio i Zoran Bohaček, predsjednik Hrvatske udruge banaka u HRT-ovoj emisiji “Paravan”, a onda još više potaknuo dužnike na borbu.

- Nisu to kockarski krediti nego poslovni rizik. Uvijek se morate pitati zašto vam netko nudi nešto povoljnije. Jesu li banke tjerale ljude u poslovnice?, pitao je te rekao kako nitko nije mogao znati da će tečaj toliko rasti. 

Ekonomisti i na to u studiji spremno odgovaraju. 

- Početkom financijske krize u svijetu 2007. i 2008. moglo se očekivati da će doći do  intervalutarnih poremećaja i da će špekulanti tražiti sigurnije utočište u nekoj valuti. Pošto su dolar i euro bili značajno izloženi tijekom krize, utočište je postao franak. Činjenica je da u bankama rade stručnjaci koji su obrazovani da predvide trendove, a klijenti nisu - kažu Lovrinović i Jakovčević.

Idi na 24sata

Komentari 136

  • Perrax 26.01.2015.

    Mnogi građani 2005 - 2007 nisu imali uvjete za dobiti kredite u protuvrijednosti eura a za švicarce je mogući dobiveni iznos kredita bio viši; npr imali smo uvjete za protuvrijednost u kn za iznos kredita od 80.000 eur ili za protuvrijednost u kn od 110.000 eur ali po tečaju švicarskog franka. Banke nisu detaljno objašnjavale razloge, već su osobni bankari tvrdili : ako Vam treba veći iznos, za Vas je opcija švicarski franak!! Danas odobe koje kupuju cigarete imaju natpis na kutijama : Pušenje ubija!! Svatko tko zna čitati ima opciju odlučiti, hoće li pušiti ili ne i preuzeti na sebe odgovornost. Kod uzimanja kredita banke prebace odgovornost na dužnika bez upozorenja; od banke dobivate puno lijepih riječi i puno sitnih slov, napominjem bez upozorenja čak se i nagovaralo da je švicarac bolja opcija jer su mu niže kamate!! Što bi se dogodilo hipotetski - da tečaj franka padne npr na 4 kn?? Kako bi banke reagirale? Svi znamo odgovor zar ne? Ovdje se radi o elementarnoj nepogodi, jednako kao ona poplava kad nam je Slavonija stradala.. Nije bilo dobrih brana, nije bilo planiranog odvodnjavanja. Tako je i trenutno stanje s ovim kreditima. Prava pošast. Vlada, Sabor, HNB, Ustavni sud... sve državne institucije koje su u mogućnosti.. dužni su zaštititi svoje građane, ne oslanjajući se ni na kakvu pomoć izvana, već sami posložiti svoju državu. Pri tome bankama ništa neće nedostajati, samo će umjesto silnih profita koje prijavljuju svih ovih godina krize, imati manje profita i manje godišnjih bonusa svojim managerima. HVALA udruzi Franak, hvala uvaženim hrabrim profesorima na ustrajnosti na dobivanju istine, hvala Vladi i Saboru koji su omogućili građanima stanku i hvala novinama koje su shvatile da je i na njima odgovornost obaveštavanja javnosti o toj istini.

  • skypilot 24.01.2015.

    Banke i UDBA su paralelna vlast u Hrvatskoj. Vlada je out.

  • ina67 24.01.2015.

    Nemam kredit i žao mi je što su se ljudi našli u toj situaciji, nosvejedno bi bilo dobro da ti profesori kažu gdje su bili i zašto nisu oni upozorili narod da ne uzima kredite. Ovako su i oni nevjerodostojni. Sad znaju sve, a zašto ih imamo. Kako drže predavanja studentima i čemu ih uče?

Komentiraj...
Vidi sve komentare