To je to što me zanima!

Eurozona je kliznula u recesiju, sve zbog slabe potrošnje

Hrvatska je u prvom tromjesečju prema sezonski prilagođenim podacima bilježila 1,4-postotni rast aktivnosti u usporedbi s prethodna tri mjeseca kada je porasla za 0,5 posto
Vidi originalni članak

Eurozona je kliznula u recesiju u prvom tromjesečju zbog smanjene domaće potrošnje u uvjetima viših troškova zaduživanja, pokazale su nove procjene europskog statističkog ureda.

Sezonski prilagođen bruto domaći proizvod (BDP) 20-člane eurozone pao je u prvom tromjesečju za 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je prema revidiranim podacima bilježio isti postotni pad, pokazuju revidirane procjene Eurostata, objavljene u četvrtak.

Dosadašnji podaci pokazivali su rast aktivnosti na početku godine za 0,1 posto i stagnaciju na kraju 2022.

OBITELJ POLOVANEC Izlet u Austriju promijenio sve: Prodali kafić i uložili u hobi od kojeg su stvorili posao iz snova

Podaci pokazuju da je eurozona u prvom tromjesečju kliznula u recesiju, budući da je aktivnost smanjena dva tromjesečja zaredom. 

U EU BDP je u prva tri ovogodišnja mjeseca porastao za 0,1 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, upola slabije no što su pokazivale prve Eurostatove procjene. Na kraju 2022. smanjen je za 0,2 posto, dvostruko snažnije no što je Eurostat procijenio sredinom svibnja.

Na godišnjoj razini aktivnost je na oba područja porasla za jedan posto, potvrdili su statističari. U posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju uvećana je za 1,8 posto u eurozoni i za 1,7 posto u EU, također u skladu s dosadašnjim Eurostatovim procjenama.

Slaba potrošnja

Gospodarstvo je u prva tri ovogodišnja mjeseca izgubilo oslonac državne potrošnje koja se u eurozoni smanjila za 1,6 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca i za 0,9 posto u EU. Na kraju 2022. bila je porasla za 0,8 posto u eurozoni i za 0,4 posto u EU.

Smanjila se i potrošnja kućanstava, ali znatno slabije nego u prethodna tri mjeseca, za 0,3 posto na oba područja. Na kraju 2022. bila je pala za 1,0 posto u eurozoni i za 0,9 posto u EU.

Podaci pokazuju pritisak podignutih troškova zaduživanja u eurozoni kojima Europska središnja banka (ECB) pokušava obuzdati visoku inflaciju. Iako su cijene energije smanjene u odnosu na prošlu godinu, poskupljenja su se proširila i na ostale sektore.

INFLACIJA VELIKI TERET EBRD prognozira slabiji rast za Hrvatsku, brži oporavak u 2024.

Od srpnja prošle godine ECB je šodigao kamatne stope za 3,75 postotnih bodova .

Ulaganja kompanija stabilizirala su se u odnosu na prethodno tromjeseče i porasla su za 0,6 posto u eurozoni i za 0,3 posto u EU. Na kraju 2022. bila su potonula za 3,5 u eurozoni i za 2,8 posto u EU.

Izvoz se u eurozoni smanjio za 0,1 posto dok je u EU bilježio isti postotni rast. U zadnja tri prošlogodišnja mjeseca bio se smanjio za 0,2 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za 0,3 posto u EU.

Uvoz je u prvom tromjesečju pao za 1,3 posto na oba područja, otprilike upola blaže nego na kraju 2022.

Hrvatska uz Portugal

Među zemljama čijim je podacima Eurostat raspolagao najveći je pad aktivnosti na tromjesečnoj razini bilježila Irska, za 4,6 posto. Slijedi Litva s padom aktivnosti za 2,1 posto.

Hrvatska je u prvom tromjesečju prema sezonski prilagođenim podacima bilježila 1,4-postotni rast aktivnosti u usporedbi s prethodna tri mjeseca kada je porasla za 0,5 posto.

Kvaka24 konferencija 6. lipnja Naši stručnjaci o novoj valuti: '180 dana s eurom - hrvatsko gospodarstvo u eurozoni'

Najbliži je Hrvatskoj Portugal s 1,6-postotnim rastom aktivnosti.

Najveći rast BDP-a u prvom tromjesečju u odnosu na prethodna tri mjeseca bilježila je Poljska, za 3,8 posto.

Estonija s najvećim padom

Na godišnjoj razini najveći pad aktivnosti u prvom tromjesečju bilježila je Estonija, za 3,7 posto, izvijestio je Eurostat.

Slijedi Litva s padom aktivnosti za 2,7 posto te Mađarska gdje je smanjena za 1,1 posto.

PAD BDP-A Njemačka: Gospodarstvo je ušlo u recesiju, velik utjecaj inflacije

Najviše je pak porasla aktivnost u Španjolskoj, za 3,8 posto.

Slijede Cipar i Malta s rastom aktivnosti u odnosu na prvo prošlogodišnje tromjesečje za 3,4 odnosno 3,2 posto.

U Hrvatskoj je BDP u prvom tromjesečju porastao za 2,6 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, nakon 3,7-postotnog rasta u prethodna tri mjeseca.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • Usora1 10.06.2023.

    A budala ? “Sve zbog slabe potrosnje”. Pa ne mozemo trositi ono sto nemamo, nismo mi ameri.

  • raIfucho 09.06.2023.

    Hrvatska je zemlja pred bankrotom, sa dugom od 86% bdp-a, zivi samo od donacija eu. A bogami kako sada krene recesija u eu nece biti para za donacije. moracete da nesto radite.................... Imate kvalifikacije za ciscenje toaleta....

  • raIfucho 09.06.2023.

    HDZ je uništio gotovo sve što je dodirnuo - uvijek je gušio demokratske institucije, gospodarstvo je deindustrijalizirao, uništavajuci pritom stotine tisuca radnih mjesta, i pretvorio u bolesno ovisno u turizmu, pravosude je konstantni cirkus, a gradani svoja kljucna pitanja rješavaju tako što odlaze iz Hrvatske, kojoj se - uz Latviju - nakon 30 godina HDZ-a predvida najveci pad stanovništva na svijetu do 2050. godine. Dapace, znanstvenik beckog Instituta za medunarodne ekonomske studije u nedavnom je izvještaju konstatirao da je iseljavanje iz Hrvatske toliko da nadmašuje i masovne selidbe stanovništva u ratovima, koji su povijesno najveci uzrok raseljavanja stanovništva s odredenog podrucja. HDZ-u je uspjelo da u miru otjera više Hrvata iz Hrvatske nego ratovi 20. stoljeca!

Komentiraj...
Vidi sve komentare