Europski povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski u četvrtak je rekao da bi podržao poljski prijedlog ograničenja trgovanja s Ukrajinom, u vrijeme nezadovoljstva dijela europskih poljoprivrednika zbog uvoza jeftinih ukrajinskih žitarica.
Rusija je Ukrajini, jednoj od najvećih svjetskih izvoznica žitarica, nakon početka invazije blokirala crnomorske luke iz kojih izvozi većinu žitarica u svijet, pa je Kijev pronašao alternativne lance kroz članice Europske unije Poljsku i Rumunjsku.
Čepovi u opskrbi doveli su do toga da su velike količine ukrajinskih žitarica, jeftinije od proizvedenih u Europi, završile u članicama EU-a, pogodivši time lokalne proizvođače.
- Ako poljska vlada zatraži ograničenje trgovine s Ukrajinom, jasno je da ću podržati taj prijedlog- rekao je Wojciechowski novinarima u Bruxellesu.
Poljak, član vladajuće stranke Pravo i pravda, dao je izjavu nakon sastanka Europske komisije na kojem je odobren 56 milijuna eura vrijedan paket pomoći za poljoprivrednike u državama koje graniče s Ukrajinom.
Poljska će u sklopu paketa primiti 30 milijuna eura.
- Već pripremamo novi paket pomoći i taj će biti većeg iznosa- rekao je povjerenik.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki u srijedu je rekao kako želi da EU iskoristi sve moguće alate kako bi ograničila količinu ukrajinskog žita koje ulazi na europsko tržište.
Morawiecki je naglasio da se slaže s čelnicima nekoliko Ukrajini susjednih država koji od Europske komisije traže djelovanje po to pitanju.
Wojciechowski je rekao da te zemlje moraju postići jedinstven stav koji će on potom podržati.
I u Hrvatskoj vlada zabrinutost među poljoprivrednicima zbog jeftina uvoza ukrajinskih proizvoda.
Zastupnica Ružica Vukovac (Za pravednu Hrvatsku) prenijela je u četvrtak prijedlog Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Vladi da zaštiti ratare hitnim uvođenjem carine i ostalih instrumenata zaštite na prehrambenu robu iz trećih zemalja.
Upozorila je da hrvatski ratari ne mogu plasirati svoje proizvode, pšenicu, kukuruz i soju, čije su cijene doživjele katastrofalan pad u odnosu na prošlu godinu, a "razlog je nekontrolirani uvoz ukrajinske pšenice, brašna, smrznutog tijesta bez carina, ponajviše uz sudjelovanje Mađarske, čiji mlinari kupuju ukrajinsku pšenicu, melju je i prodaju nama u Hrvatsku kao brašno“.