To je to što me zanima!

EU zabrinut zbog odluke crnogorskog parlamenta o smanjenju ovlasti predsjednika

Crnogorski parlament je izglasao zakon kojim želi prisiliti predsjednika Mila Đukanovića da mandat za formiranje nove vlade povjeri Miodragu Lekiću
Vidi originalni članak

Europska unija je izrazila zabrinutost zbog odluke crnogorskog parlamenta o smanjenju predsjedničkih ovlasti po hitnoj proceduri te pozvala sve političke čimbenike u toj zemlji na odgovorno političko ponašanje kako bi se izbjegla još veća institucionalna kriza.

“Vijeće je zabrinuto zbog odluke parlamenta o izmjeni predsjedničkih ovlasti usvajanjem zakona po hitnom postupku te ističe da svi zakonski akti moraju biti usklađeni s ustavom. Vijeće poziva sve političke aktere u Crnoj Gori da pokažu odgovornost, prevladaju polarizaciju te ih poziva da se suzdrže od bilo kakvih radnji koje bi mogle dodatno produbiti institucionalnu krizu i potkopati demokratske institucije zemlje”, kaže se u zaključcima o proširenju koje je u utorak usvojilo Vijeće za opće poslove, koje čine ministri za europske poslove država članica.

ROBOTI SPAŠAVAJU STVAR Futuristička polja: Europska poljoprivredna industrija na vrhuncu je robotske revolucije

Crnogorski parlament je izglasao zakon kojim želi prisiliti predsjednika Mila Đukanovića da mandat za formiranje nove vlade povjeri Miodragu Lekiću, nekadašnjem diplomatu iz vremena Slobodana Miloševića, što je naišlo na oštru reakciju oporbe.

Zakon su podržali zastupnici prosrpskog Demokratskog fronta, Ujedinjena reformska akcija premijera Dritana Abazovića te Demokrati bivšeg predsjednika parlamenta Alekse Bečića. Veći dio oporbe predvođene Đukanovićevom Demokratskom partijom socijalista nije bio na glasanju.

Ista parlamentarna većina usvojila je zakon i početkom studenog, no Đukanović ga je odbio proglasiti i umjesto toga vratio skupštini na ponovno razmatranje.

UGROŽEN NJIHOV PUT PREMA EU EU parlament duboko razočaran izmjenama zakona u Crnoj Gori

Venecijanska komisija, savjetodavno tijelo Vijeća Europe, u petak je preporučila da se zakon ne mijenja, a isti stav imali su diplomati EU i SAD-a.

Crnogorski ustav propisuje da je Đukanović dužan proglasiti zakon ako bude drugi put usvojen u parlamentu.

Vijeće EU-a u svojim zaključcima podsjetilo na potrebu da se hitno uspostavi funkcioniranje glavnih pravosudnih tijela, posebice imenovanjima sudaca ustavnog suda.

'EU JE MJESTO MIRA' Kurti u jeku napetosti na sjeveru najavio kandidaturu Kosova za članstvo u EU-u

Zastupnici crnogorskog parlamenta u ponedjeljak nisu izabrali suce ustavnog suda, pa je najviši sud u Crnoj Gori blokiran i ne može donositi odluke o ustavnosti spornog zakona o predsjedniku Crne Gore.

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare