To je to što me zanima!

'EU prešla granicu pozivom za oslobađanje kurdskog čelnika'

U utorak je Europski sud za ljudska prava (ECHR) pozvao Tursku da Demirtasa pusti na slobodu, ali je turski predsjednik zanemario tu odluku ocijenivši da ona Ankaru ne obvezuje
Vidi originalni članak

Turska je u petak ocijenila da je Europska unija "malo prešla granicu" kada je pozvala na oslobađanje kurdskog oporbenog čelnika koji je u zatvoru više od dvije godine.

Na tiskovnoj konferenciji koju je u četvrtak u Ankari održala zajedno s turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom, visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini rekla je da se nada da će Selahattin Demirtas, jedan od glavnih suparnika turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, biti "uskoro" pušten na slobodu.

Mogherini je "malo prešla granicu. To sam joj rekao i tijekom našeg susreta", rekao je Cavusoglu u razgovoru za mrežu CNN-Turska.

Demirtas (45), karizmatični govornik koji je u zatvoru od studenog 2016., jedan je od čelnika Demokratske narodne stranke (HDP, prokurdski).

U utorak je Europski sud za ljudska prava (ECHR) pozvao Tursku da Demirtasa pusti na slobodu, ali je turski predsjednik zanemario tu odluku ocijenivši da ona Ankaru ne obvezuje.

Kurdskom oporbenom čelniku koji je u rujnu osuđen na 4 godine i 8 mjeseci zatvora zbog "terorističke propagande" sudi se u još nekim predmetima i mogao bi dobiti do 142 godine zatvora u glavnom sudskom postupku.

U pismu koje je poslao iz zatvora, Demirtas optužuje tursku vladu da je ubrzala žalbeni postupak na presudu za "terorističku propagandu" jer želi što prije dobiti drugostupanjsku potvrdu osude.

Na taj način teoretski se može  Demirtas zadržati u zatvoru kako bi odslužio kaznu, ukidajući formalno mjeru pritvora koja mu je izrečena u okviru drugog suđenja a na koju se isključivo odnosi odluka ECHR-a.

Organizacije za zaštitu ljudskih prava redovito kritiziraju držanje Demirtasa u zatvoru i optužuju Erdogana da želi ugušiti taj glas oporbe, napose nakon pokušaja državnog udara 15. i 16. srpnja 2016.

Nakon toga, turske vlasti su pokrenule neviđenu čistku koja nije obuhvatila samo pučiste i njihove navodne pristaše, nego i prokurdske krugove i medije kritične prema vlasti.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • Zapadnjak_1 23.11.2018.

    bez ulazenja u dubinu same politike, gledajuci cisto retoriku, nevjerojatno je da ovaj radikalni islamisticki diktator vec godinama vrijeda europu (sto kao cjelinu, sto drzave pojedinacno), a da gotovo nikad ne dobije odgovor, pa barem retoricki ako su nase vode prevelike kukavice da s ovim olosem igraju malo agresivnije u ozbiljnijim podrucjima...

  • efteling 23.11.2018.

    Erdogan?Jednostavno je naplatio EU ono vreme kad su Turskoj obecavali a radili sasvim drugacije uvereni u svoju nadmoc.Erdogan im je pokazao srednji prst i tako ogolio njihovo licmerstvo.U vezi ovog Kurda verujem da EU ima pravo...jer zatvarati politicke protivnike je sve samo ne civilizovana drzava....No imate primer i u Crnoj Gori gde su opozicionari bili zatvarani i upravo im je proces u toku ali eto nisu po ukusu EU-a pa to moze.I upravo ta neprincipijelna politika je degradirala vrednosti EU-a....plus ratove koje su vodili i ubrojao bih i pljacku Libijskog,ogromnog novca.Samo u Belgiji je nestalo 17 milijardi Libijskog novca i niko ne zna gde je taj novac.I tu je pokrenuta istraga koja ce trajati....trajati....trajati....A Ergic samo srednji prst kao odgovor na takvu politiku.

  • histria0@yahoo.com 23.11.2018.

    Erdogan stvoio zakone po svojoj volji kao Nikolaj Čaušesku. Mogao bi tako i proći.

Komentiraj...
Vidi sve komentare