To je to što me zanima!

EU je dala političku potporu nacrtu sporazuma o Brexitu

Jedinu rezervu imala je Španjolska koja je rekla da ne može dati potporu nacrtu sporazuma bez novih jamstava u pogledu Gibraltara, teritorija koji pripada Velikoj Britaniji
Vidi originalni članak

Zemlje članice EU-a, među njima i Hrvatska, dale su u ponedjeljak političku potporu nacrtu sporazuma o izlasku Velike Britanije koji je dogovoren na razini pregovarača.

"Hrvatskoj je prijedlog sporazuma o povlačenju prihvatljiv, posebno u pogledu prava građana, financijske nagodbe i prijelaznog razdoblja", istaknula je potpredsjednica hrvatske Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić nakon sastanka Vijeća za opće poslove.

VELIKA BRITANIJA Poslodavci podupiru dogovor o Brexitu premijerke May

Vijeće za Opće poslove, koje čine ministri vanjskih ili europskih poslova zemalja članica, sastalo su u ponedjeljak u formatu 27 članica kako bi raspravljali o izlasku Velike Britanije iz EU-a, nakon što je ispregovaran nacrt sporazuma o izlasku i nacrt političke deklaracije o budućim odnosima.

'IMAT ĆE UNUTARNJU ULOGU' May imenovala Barclaya za najnovijeg ministra za Brexit

Jedinu rezervu imala je Španjolska koja je rekla da ne može dati potporu nacrtu sporazuma bez novih jamstava u pogledu Gibraltara, teritorija koji pripada Velikoj Britaniji, a na koji Španjolska polaže pravo.

Čelnici 27 zemalja članica okupit će se u nedjelju na izvanrednom summitu u Bruxellesu na kojem bi trebali potvrditi nacrt sporazuma.

THERESA MAY: 'Znam da je dogovor o Brexitu 'najbolji za Veliku Britaniju'

Britanska vlada je prihvatila nacrt sporazuma, ali je veliko pitanje hoće li dobiti potporu u parlamentu. Dobar dio zastupnika vladajuće Konzervativne stranke nije zadovoljan nacrtom sporazuma i traži da se o njemu još pregovara.

S druge strane, EU27 isključuje mogućnost otvaranja pregovora o već ispregovoranom nacrtu sporazuma.

Što se EU-a tiče, preostaje još riješiti pitanje prijelaznog razdoblja, tijekom kojeg će Britanija nastaviti poštovati europska pravila, ali više neće biti članica niti će moći utjecati na donošenje odluka unutar EU-a. Za sada je predviđeno da prijelazno razdoblje traje do kraja 2020. godine, ali prema diplomatskim izvorima, glavni pregovarač EU-a Michel Barnier navodno namjerava predložiti da se to produlji na dvije godine.

Britanska premijerka Theresa May rekla je da se prijelazno razdoblje mora u svakom slučaju završiti do sljedećih izbora u Velikoj Britaniji, predviđenih polovicom 2022. godine.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare