To je to što me zanima!

EU izaslanik: BiH može postati članica Unije za deset godina

Mislim da će (BiH) biti punopravna članica EU ili blizu tome cilju. Zapravo ne postoji drugi put. Hrvatska je sada članica, Srbija je na tome putu, kao i Crna Gora, kaže Lars-Gunnar Wigemark
Vidi originalni članak

Posebni predstavnik EU-a i voditelj Izaslanstva Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark izjavio je u intervju za bosanskohercegovačko izdanje Večernjeg lista da bi Bosna i Hercegovina za deset godina mogla postati članica Europske unije i pritom je ocijenio važnom ulogu hrvatskih europarlamentaraca te snažnu potporu u institucijama Unije za ostvarenje cilja o članstvu.

- Mislim da će (BiH) biti punopravna članica EU ili blizu tome cilju. To kažem jer zapravo ne postoji drugi put. Hrvatska je sada članica, Srbija je na tome putu, jednako je i s Crnom Gorom - rekao je švedski diplomat Wigemark odgovarajući na pitanje gdje vidi BiH za deset godina.

Pojasnio je kako BiH u predstojećem dvomjesečnom  razdoblju mora ispuniti nekoliko uvjeta nakon čega bi Vijeće EU-a zatražilo od Europske komisije mišljenje o zahtjevu za članstvo, te bi BiH dobila analizu s nizom preporuka o potrebnim reformama.

- Trenutačno postoji zanimanje za BiH u EU. Očekujemo da će tijekom predstojećeg slovačkog predsjedanja Bosna i Hercegovina biti prioritet - kazao je švedski diplomat i ocijenio je iznimno važnom ulogu hrvatskih europarlamentaraca u približavanju Bosne i Hercegovine Europskoj uniji te ukazivanju na položaj Hrvata. 

- Hrvatski parlamentarci u Europskom parlamentu su jako važni jer su skrenuli pozornost na situaciju u BiH i na položaj Hrvata. Jako je bitno, međutim, da o BiH ne govore samo hrvatski zastupnici, nego i zastupnici iz drugih zemalja, na primjer moje Švedske, Velike Britanije, Njemačke, Francuske - dodao je on.

Kao nagradu za uspješnu provedbu reformi, BiH može u sljedeće dvije godine očekivati financijski paket od milijardu eura kao rezultat novog stand by aranžmana s MMF-om, Svjetskom bankom te potpore Europske komisije. Ta injekcija u javni sektor bi trebala potaknuti i investicije od 500 milijuna eura.

Upitan o potrebi promjene Daytonskog mirovnog sporazuma kojega je i bivši visoki međunarodni predstavnik za BiH Wolfgang Petritch nazvao "luđačkom košuljom", veleposlanik Wigemark je ocijenio da EU pomaže ublažiti probleme s tim sporazumom.

- Ono što mi iz EU pokušavamo jest da gospodarskim i socijalnim reformama makar malo popustimo remenje s te luđačke košulje - dodao je Wigemark.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • vinko_matic 18.05.2016.

    Nema tamo ni d od države. Svaki vuče na svoju stranu, zajedničkog interesa nigdje.

  • Kris The Warrior 17.05.2016.

    Lik priča loše viceve. :D Država je totalno disfunkcionalna, održava se na aparatima Europske unije. Ako se destabilizira Unija ode Bih k vragu!

  • KANIBAL24h 17.05.2016.

    haha

Komentiraj...
Vidi sve komentare