Premda postojeća cjepiva i dalje pružaju dobru zaštitu protiv hospitalizacija i smrtnog ishoda, djelotvornost je smanjena jer je virus evoluirao.
"Ključno je da svi iznad 60 i sve osjetljive osobe dođu na drugu booster dozu što je prije moguće", rekla je povjerenica EU-a Stella Kyriakides u izjavi.
Zdravstvene agencije EU-a od travnja preporučuju drugu booster dozu samo za one starije od 80 godina i najugroženije.
Očekuje se da će nova preporuka olakšati donošenje nacionalnih odluka o ubrzanju kampanja cijepljenja, koje su posljednjih mjeseci usporene gotovo do zastoja.
"Trenutno vidimo sve više stope prijavljenih slučajeva covida-19 i sve veći trend prijema i popunjenosti bolnica i odjela intenzivne njege u nekoliko zemalja uglavnom potaknut podvarijantom omikrona BA. 5", rekla je dr. Andrea Ammon, ravnateljica ECDC-a, u izjavi.
Proizvođači cjepiva, kao što su Moderna Inc i partneri Pfizer Inc i BioNTech, testirali su verzije svojih cjepiva modificiranih za borbu protiv varijante omikrona BA.1.
Iako su rekli da su ta cjepiva generirala dobar imuni odgovor protiv BA.1 i nedavno cirkulirajućih varijanti, vidjeli su niži odgovor protiv BA.4 i BA.5.
EMA, koja trenutno razmatra dva cjepiva prilagođena varijantama, očekuje da će prva cjepiva sljedeće generacije biti odobrena do rujna.
"U međuvremenu, važno je razmotriti korištenje trenutno odobrenih cjepiva kao drugog boostera kod ljudi koji su najosjetljiviji", rekao je Emir Cooke, izvršni ravnatelj Europske agencije za lijekove.