Posljednja dva mjeseca u Zagrebu vlada epidemija hepatitisa A, odnosno zarazne žutice, a najviše su zarazom pogođeni srednjoškolci.
Hepatitis A je akutna zarazna bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa A. Često se naziva i bolest prljavih ruku jer se najčešće prenosi neopranim rukama, kontaminiranom hranom ili vodom te bliskim kontaktima sa zaraženom osobom, uključujući i seksualnim putem. Inkubacija traje 15 - 50 dana, prosječno oko mjesec dana. Oboljela osoba je zarazna 14 dana prije pojave i sedam dana nakon pojave simptoma.
Neki od simptoma su povišena tjelesna temperatura, mučnina, povraćanje, žutica, gubitak apetita, bolovi u trbuhu, svijetla stolica i tamna mokraća. Bolest je često blaga i asimptomatska, osobito kod djece mlađe od 5 godina, ali problemi mogu nastati kad bolest nije prepoznata pa može dovesti do zatajenja jetre.
Epidemija u zagrebačkim školama krenula je iz Ugostiteljsko-turističkog učilišta gdje je kuhar, ne znajući da ima hepatitis A, kuhao djeci obroke, prenosi Jutarnji list.
- Inspekcija je poduzela sve potrebne mjere, sve je dezinficirano, uzeti su brisovi ovih dana pa ćemo vidjeti kakvi su rezultati. S hranom ne radimo više ništa dok ne prođe opasnost. Djeca nemaju čak ni vježbe u školi. One se sada provode online, a teorijska se nastava provodi uz visoke epidemijske mjere - rekao je Mladen Smodlaka, ravnatelj Ugostiteljsko-turističkog učilišta.
Svjetska zdravstvena organizacija primjetila je porast slučajeva neobičnog hepatitisa kod djece, a naš epidemiolog Bernard Kaić da su i prije tog izvješća zabilježeni slučajevi kod djece U Velikoj Britaniji.
- Ta zaraza nije uzrokovana ovim uobičajenim virusima koji izazivaju hepatitise. WHO je alarmirao svijet, a nakon toga je u još nekim zemljama otkriveno niz slučajeva. Ne možemo reći je li povećan broj jer se dosad upale jetre kod djece nisu tako pažljivo bilježile, tek nakon ovog alarma WHO-a - rekao je Kaić u razgovoru za N1.
Kaić kaže kako se još uvijek istražuje uzrok pojave ovog hepatitisa.
- Moguće da je infektivno, a moguće i da se radi o trovanju. Zasad još ne znamo što je uzrok - rekao je Kaić.
- Za neke od te djece s težim kliničkim slikama moguće je da se radi i o trovanju, ali zasad još ne znamo kakvo bi to trovanje moglo biti - dodao je Kaić.
Jedno od hipoteza, kaže Kaić, je da je pojava neobičnog hepatitisa kod djece možda mutacija virusa hepatitisa A.
- Nije odbačena teza da se radi o nekoj virulentnijoj verziji adenovirusa, ali ništa zasad još nije potvrđeno - rekao je Kaić.