To je to što me zanima!

Embargo i vijesti iz Kine podigli cijene nafte iznad 98 dolara

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 3,81 dolar nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 98,48 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 4,14 dolara višoj cijeni, od 92,31 dolar
Vidi originalni članak

Cijene nafte poskočile su u petak iznad 98 dolara, budući da su skoro stupanje na snagu embarga EU-a na rusku naftu i signali o mogućem ublažavanju koronamjera u Kini ponovo preusmjerili fokus trgovaca na teškoće u opskrbi.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 3,81 dolar nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 98,48 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 4,14 dolara višoj cijeni, od 92,31 dolar.

Tržišta su proteklih dana balansirala između straha od recesije i slabije potražnje nakon podizanja kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni i bojazni da će skori embargo EU-a na rusku naftu dodatno stanjiti ionako nedostatnu opsrkbu.

ZAPRIJETIO POSEBNIM POREZIMA Biden pozvao naftne i plinske tvrtke da smanje cijene goriva

Zabrana uvoza ruske nafte u EU trebala bi stupiti na snagu 5. prosinca, a skupina najrazvijenijih gospodarstva svijeta G7 još raspravlja o limitu cijene ruske nafte koji bi ipak trebao ostaviti prostora za trgovinu ruskim barelima izvan EU-a.

Komercijalne zalihe u SAD-u istodobno padaju, a Washington je zaključio program prodaje nafte iz strateških rezervi.

Dodatnu potporu cijenama pružio je u petak i slabiji dolar, koji može dodatno potaknuti potražnju budući da jača kupovnu moć kupaca s drugim valutama.

"Blaga slabost dolara i nadolazeća zabrana prodaje ruske nafte svakako podupiru cijene i fokus se pomiče sa straha od recesije na teškoće u opskrbi", rekao je analitičar PVM Oil Associatesa Tamas Varga.

"Glavni su katalizator ipak izvješća da bi Kina mogla ublažiti ograničenja povezana s politikom nulte tolerancije prema covidu, što bi blagotvorno utjecalo na njezino gospodarstvo i na naftnu potražnju", dodao je Varga.

POTREBNA ULAGANJA OPEC podigao procjene dugoročne potražnje za naftom

Broj slučajeva zaraze covidom 19 u Kini porastao je u četvrtak na najvišu razinu od kolovoza, ali bivši dužnosnik za kontrolu bolesti rekao je da će Peking uskoro dogoditi značajno izmijeniti politiku prema virusu.

Zabrinutost za potražnju ipak nije posve jenjala i Saudijska Arabija snizila je službenu prodajnu cijenu nafte za kupce u Aziji u prosincu za 40 centi, napominje Reuters.

Smanjenje je u skladu s procjenama trgovinskih izvora, koje se temelje na slabijim izgledima za kinesku potražnju.

Odvojeno izvješće Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) pokazalo je da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak pojeftinio 1,23 dolara, na 93,51 dolar.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare