To je to što me zanima!

Ekspert o uzroku poplave u BiH: 'Količina vode stvorila je nešto za što inače treba 100 godina...'

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Uzrok tragičnim posljedicama vidi i u činjenici da su pogođena naselja nastala u podnožju padina
Vidi originalni članak

Ogromna količina kiše i gradnja u podnožju velikih padina osnovni su uzroci nove katastrofe u BiH, kazao je za Avaz Muriz Spahić, osnivač Udruženja geografa BiH i bivši dekan i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA-e.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Poplave su nastale kao odgovor na dugu ljetnu sušu jer, statistički gledano, jedno nevrijeme uvijek prouzrokuje drugo. Ove poplave trebamo promatrati i u kontekstu značajnih fluktuacija, odnosno klimatskih promjena. Važno je napomenuti da su se tijekom ljetnog perioda i enormnog zagrijavanja desile promjene ustaljenog ritma toplinskog kapaciteta padina, koje su izazvale njihovu nestabilnost. A onda su tijekom intenzivnih padavina, kao labilne, zahvaćene velikom količinom vode u vrlo kratkom periodu. Na ovaj način je voda pomiješana sa sedimentima i sve je pokrenuto – kaže Spahić.

Uzrok tragičnim posljedicama vidi i u činjenici da su pogođena naselja nastala u podnožju padina. Ogromne količine vode izazvale su geomorfološki stres koji je stvorio nove forme reljefa kakve se u normalnim okolnostima ne bi stvorile ni za 100 godina. On podsjeća na događaj u Tadžikistanu iz 1911. godine, kada je potres pokrenuo klizište koje je progutalo cijelo selo, te stvorilo branu na rijeci Murgab čije pucanje danas prijeti više od pet milijuna stanovnika u četiri države.

STRAŠNE SCENE Zbog razornih poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, slavne osobe pozivaju na pomoć

- Sad se treba sjetiti mojih upozorenja o visokoj brani Ulog kod Kalinovika, koja predstavlja veliku, latentnu opasnost za dolinu Neretve i sve do Jadranskog mora. Zato je prostorno planiranje i izučavanje prostora neophodno prije nego što se taj prostor naseli ili antropogeno zahvati. Ne može se selo ili naselje planirati na padini koja ga može uništiti za vrlo kratko vrijeme – dodaje profesor Spahić za "Avaz".

Govori i da korita rijeka nisu redovno održavana i da se o odlaganju smeća ne vodi računa, osim toga tu je i sječa šuma, a sve to, u kombinaciji s klimatskim promjenama, prijeti sličnim katastrofama i u budućnosti.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • dannyef78 04.10.2024.

    Ne zanima me čija nacionalnost...Priroda i planet je potpuno neizvjesan...može se dogodit svima nama...vama i nama...

Komentiraj...
Vidi sve komentare