Jedini preživjeli vatrogasac s Kornata, Frane Lučić, nedavno je izjavio kako je uvjeren da je njega i kolege opekla eksplozija bombe koju su NATO-ovi avioni, nakon intervencije u Srbiji 1999., bacili u Jadran.
- Na fotografijama stradalih vidi se da su sve ozljede identične. Na jednome mjestu duboke, a okolo ništa. Kod svakog je tako - rekao je Lučić i dodao da se same eksplozije ne sjeća. Dokumentaciju o eksploziji predao je i predsjedniku Josipoviću. Teoriju o eksploziji NATO-ove bombe CBU 87 kao uzroku pogibije 12-orice vatrogasaca u tragičnom zadatku na Velom Kornatu 30. kolovoza 2007. godine službeno su odbacili. Međutim, iz Ministarstva obrane i MUP-a potvrdili su nam da su nedavno na istom otoku pronađeni ostaci projektila koji pripada NATO savezu. Dio granate nepoznatog podrijetla našao je 43-godišnji ribar iz Murtera, na sjevernoj strani otoka, 50-ak metara od mora. Projektil je našao među kamenjem.
- Ostatke granate našao sam nekoliko kilometara od mjesta na kojem su nastradali vatrogasci. Kopkala me znatiželja. Pokušao sam ustanoviti o čemu je riječ, o vojnoj, meteorološkoj, signalnoj ili kakvoj drugoj napravi, ali bezuspješno - ispričao nam je ribar, koji je želio ostati anoniman.
Ostatke projektila zatim je predao šibenskoj policiji, koja je obavijestila vojsku.
- Ministarstvo obrane nema saznanja kako je spomenuti dio projektila dospio na Kornate. Informaciju koju ste nam dostavili proslijedili smo u policiju. Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj se koristilo različito naoružanje, ono do kojeg se moglo doći u tom razdoblju, s obzirom na to da je ovdje vladao embargo na uvoz oružja. U Nacionalnom parku Kornati nisu održavane nikakve vojne vježbe - rekli su nam u Službi za odnose s javnošću MORH-a.
U MORH-u nam nisu znali reći o kakvoj je točno vrsti projektila riječ. Ono što su stručnjaci napomenuli jest da građani budu oprezni ako naiđu na bilo kakva eksplozivna sredstva i da ih nipošto ne uzimaju u ruke nego sve prijave policiji.
O bombi progovorio časnik
Teoriju o odbačenim bombama na Kornatima prvi je iznio umirovljeni časnik HV-a Nediljko Pušić nakon više mjeseci istraživanja tragedije. On je 2009. za Slobodnu Dalmaciju ispričao kako se 1999. u Jadranu nalazilo sedam zona u kojima su se odbacivale bombe na putu prema zračnoj bazi u Avianu. Tako je, vjerojatno, poneka završila i na Kornatu.
- Ovo pokazuje da se nešto čudno ondje zbivalo - kaže Pušić.
Nelogičnosti istrage o Kornatima
1. Zašto su ozlijeđeni vatrogasci satima u agoniji čekali da im stigne pomoć s kopna?
2. Zašto se vojska misteriozno pojavila na otoku dan nakon tragedije i branila pristup?
3. Zašto se na snimkama razgovora vatrogasnih čelnika čuje da o tragediji ne treba govoriti?