John McAfee, tvorac čuvenog antivirusnog softvera McAfee pronađen je mrtav u svojoj ćeliji u zatvoru u Barceloni u srijedu navečer, samo nekoliko sati nakon što se pojavila informacija da će biti izručen američkim vlastima. SAD ga naime sumnjiči za utaju poreza, pronevjere i malverzacije s kriptovalutama. Kako javlja NY Post, čini se da je McAfee počinio samoubojstvo.
McAfee je uhićen u listopadu u zračnoj luci u Barceloni i u Španjolskoj je čekao izručenje, a policija istražuje okolnosti njegove smrti.
U trenutku uhićenja pokušavao se, koristeći se britanskom putovnicom, ukrcati na let za Istanbul.
McAfee je stvorio jednu od najvećih antivirusnih tvrtki svih vremena, ali je postao legenda zbog onoga što se zbilo poslije toga.
Počeo prodajom časopisa
Rodio se sredinom 1940-ih godina u Velikoj Britaniji, s tim da su mu se roditelji preselili u Virginiju u SAD-u kad je bio mali.
Otac mu je radio kao geodet na cesti i bio je alkoholičar. Kad je McAfee imao 15 godina, otac mu se ubio, što je činjenica s kojom se njegov sin, navodno, i danas suočava svaki dan nakon buđenja.
Počeo je raditi u tvrtki koja je kodirala kartice na bušenje u kasnim 1960-ima, pri čemu je naučio osnove ranog računarstva. Koristeći ove informacije, dobio je posao na Missour Pacific željeznici, gdje je pomogao kompaniji da koristi novopriodošli IBM kompjuterski sustav kako bi rangirali raspored vožnje vlakova.
Uzeo vreću droge i sve utrpao u sebe
Dok je radio na željeznici, počeo je površno eksperimentirati s težim drogama. Često je išao na posao pod utjecajem LSD-a. Jednog dana je kupio cijelu vreću psihodelične droge poznate kao DMT. Povukao je jednu liniju, a kad se nije ništa dogodilo, odlučio je iskoristiti cijelu vreću. A zatim je poludio. Izjurio je van i ostao dugo sakriven iza kante za smeće. Dio njega vjeruje da je otada "na jednom dugačkom tripu koji nikad nije završio".
McAfee se 1970-ih preselio u Silicijsku dolinu. Tamo je radio različite poslove za različite tehnološke tvrtke (neko vrijeme je radio u NASA-inom Institutu za svemirska istraživanja), s tim da je cijelo vrijeme uživao u čarima alkohola i droga. Otrijeznio se tek 1983. godine. U to vrijeme je radio za tvrtku Omex, te je svaki dan uzimao kokain za radnim stolom i ispijao bocu scotcha. Bio je usamljen i uplašen,kad je napokon odlučio potražiti pomoć.
Antivirusni program donio mu bogatstvo
1980-ih godina McAfee je radio u Lockheedu. U to vrijeme su kompjuteri i dalje bili relativno novi, pa je prvi virus napao PC tek 1986. godine. McAfee je čitao o novim programima koji se mogu ubaciti u kompjutere i odlučio je osnovati svoju kompaniju koja se trebala boriti protiv virusa.
Tako je pokrenuta tvrtka McAfee Associates, koja je do kraja 1980-ih zarađivala pet milijuna dolara godišnje i čiju su antivirusnu platformu počele koristiti neke od najvećih kompanija na svijetu.
Iako je samo nekoliko desetaka tisuća kompjutera bilo zaista zaraženo, Michelangelo je 'torpedirao' McAfeeja u orbitu i omogućio mu stvaranje multimilijunskog biznisa.
No 1994. godine McAfee je dao ostavku u firmi, da bi dvije godine poslije prodao i svoje dionice i zaradio oko 100 milijuna dolara.
Nakon ostavke, primirio se i nije se moglo mnogo čuti o njemu. Savjetovao je startupe, predavao na Stanfordu i radio na nekim samostalnim projektima. Radio je na dva projekta društvenih mreža: PowWow i Tribal Voice, iako niti jedan nije polučio veći uspjeh.
2008. godine, i njega je pritisnuo ekonomski kolaps. Navodno se njegovo bogatstvo od 100 milijuna istopilo na svega četiri milijuna dolara.
U kasnim 2000-im godinama odlučio je prodati zemlju i preseliti u Belize. Tamo se želio prebaciti na svijet antibiotika, jer je vjerovao da bi uz pomoć mikrobiologinje Allison Adonizio mogao stvoriti proizvod koji bi koristio biljke u borbi protiv bolesti.
Dugoročno djelovanje narkotika došlo je na svoje
No sve je krenulo u krivom smjeru kad je počeo vjerovati da ga netko konstantno nadzire.
Svaki dan je odlazio u kafić 'Lover's Bar'. Tamo bi sjedio i gledao ljude kako ulaze i izlaze. Opsesija mu je bila promatranje ljudi u siromašnom dijelu grada. Nakon šest mjeseci napisao je da je u potpunosti izgubio svaku vezu s društvom.
Nakon ubojstva njegova susjeda u Belizeu Gregorya Faulla 2012. godine, Mcfee je ispitan u istrazi, a ubrzo je pobjegao iz zemlje. Nikad se nije vratio tamo.
2013. godine objavio je bizarni video kojeg je nazvao 'How To Uninstall McAfee Antivirus'. U videu je bio okružen seksi djevojkama dok je pokušavao deinstalirati softver kojeg je izumio, a kojeg je 'popljuvao' nakon što je napustio kompaniju. U videu je pokazivao pištolje, te je aludirao na drogiranje.
Posljednjih godina bio je opsjednut željom da se kandidira za predsjednika SAD-a. Nakon neuspjelog pokušaja 2016. godine oformio je tim za 2020. godinu. Međutim, sitnica zvana utaja poreza (navodno je izbjegavao platiti milijune dolara poreza pune četiri godine) poremetila mu je planove pa je sad završio u španjolskom pritvoru.
McAfee je inače bio vrlo aktivan na društvenim mrežama. Na Twitteru se hvalio kako ima 47 djece, 61 unuka i 19 praunuka.