Kad je mali rakolovac Stipan B. (11) lani iz mora kraj Biograda ostima izvukao plavog atlantskog raka sa specifično obojenim nogama, njegovoj sreći nije bilo kraja. Stipan i njegova obitelj nisu ni slutili da je riječ o invazivnoj vrsti američkih rakova koja je krenula u obližnje Vransko jezero.
Ovih dana biolozi na internetskoj stranici Parka prirode Vransko jezero upozoravaju sve koji ih pronađu da ih ostave na sigurnom i nazovu stručnjake koji će rakove vrste Callinectes sapidus odnijeti na analizu.
- Riječ je o invazivnoj vrsti koja može naštetiti hranidbenom lancu jezera jer oduzima hranu i prostor drugim vrstama, kao što je naš bijeli rak. Uz to, može donijeti i parazite. Još nam nije jasno kako ćemo ih se riješiti. Zatražili smo detaljnije istraživanje, ali trebamo novčanu pomoć - rekao nam je Antonio Karaga, biolog i stručni suradnik u PP Vransko jezero.
Dodao je da im se već javilo nekoliko ljudi koji su nove plave rakove primijetili na Pagu i u Neretvi. Uljeza sa Zapadne obale Atlantskog oceana, koji je najvjerojatnije stigao s balastnim vodama prekooceanskih brodova, primijetili su u našem najvećem slatkovodnom jezeru prvi put 2013. Rakovi stižu preko kanala Prosika.
- Da postoji zapornica za morski kanal do jezera, rak vjerojatno ne bi uspio proći. No idejni projekt za gradnju zapornice već mjesecima čeka lokacijsku dozvolu u županijskom upravnom odjelu u Šibeniku. Posljednju požurnicu poslao je investitor Hrvatske vode pa se nadamo da će se stvar uskoro pomaknuti s mrtve točke - kaže ravnatelj Parka Danijel Katičin.