Stigao je i taj dan za nove brucoše, konačne rang liste za fakultete objavljene su u ponedjeljak. U utorak, 19. srpnja, počinju i službeni upisi na fakultete.
Prema konačnim rang-listama za ljetni upisni rok Središnjeg prijavnog ureda Agencije za znanosti i visoko obrazovanje, interes maturanata vrlo je sličan njihovim prethodnicima. Ukupno 30.528 prijavljenih kandidata moglo je birati između 908 studijskih programa. Najveći je interes (uzevši u obzir omjer broja prvih izbora i kvote) za studijske programe bio je za Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu (izobrazba trenera), psihologija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. logopedija na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, sestrinstvo (izvanredni) na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu, te primaljstvo na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci.
Svakako treba uzeti u obzir da se uglavnom radi o programima koji upisuju malo studenata. Kad se gledaju fakulteti koji upisuju mnogo studenata, slika je ponešto drugačija. Tako, primjerice, Fakultet elektrotehnike i računarstva, jedan od tradicionalno najtraženijih zagrebačkih fakulteta, upisuje 650 studenata, bilo ih je prijavljeno 2568, a prvih izbora je bilo 1047. To znači da je gotovo dvostruko više kandidata od kvote htjelo upisati FER, koji, također, upisuje i najbolje kandidate prema ocjenama s državne mature i srednje škole.
Sličan primjer je i zagrebački Ekonomski fakultet, na kojemu je za 980 mjesta na poslovnoj ekonomiji bilo prijavljeno 3186 kandidata, od kojih je 1091 bio prvi izbor. Na smjeru ekonomije na 125 mjesta bilo je prijavljeno 2413 kandidata, ali je 121 bio prvi izbor. Treba napomenuti da je Ekonomski fakultet prije nekoliko godina podizao kvote i da mnogi studenti upisuju ekonomiju ako im propadnu prvi izbori. Slično je i u drugim gradovima, pa Ekonomski, kad se sve uzme u obzir, i dalje ostaje jedan od najtraženijih fakulteta. U Zagrebu još jedan fakultet već godinama ima visoku traženost - Farmaceutsko-biokemijski fakultet. U ovom roku na smjer farmacije na 140 mjesta prijavilo se 1224 kandidata, od kojih su 283 prva izbora.
Konačni rezultati potvrđuju kako su Medicinski fakultet i Farmaciju u Zagrebu upisali kandidati s najboljim prosjekom ocjena iz srednje škole, a FER oni koji su najbolje napisali državnu maturu.
Budući studenti kažu nam kako većini nije primarno upisati fakultet po izboru onoga što će u budućnosti raditi, nego prema mogućnostima Erasmus programa (programi u inozemstvu), prebacivanja na druge fakultete i sl. Neke fakultete tradicionalno bije "dobar glas", a neki su popularni jer pružaju dovoljno široka znanja i ne pretjerano zahtjevan program. Ne treba zaboraviti i da gimnazijalci automatski idu na fakultete, pa dio njih upisuje one koji će im biti "padobran" u sljedeće dvije-tri godine, dok ne odluče što bi specijalizirali.
Velika boljka visokog obrazovanja u Hrvatskoj ipak je previše studijskih programa na javnim i privatnim sveučilištima, veleučilištima, učilištima i visokim školama. Lani je neupražnjeno ostalo čak 13.000 mjesta, a kvote se povećavaju iako se broj učenika konstantno smanjuje. Stoga opada i kvaliteta studija, a visoko obrazovanje se koristi za uhljebljivanje ili stvaranje lažnih stručnjaka (politički doktorati). Ministar znanosti i obrazovanja nada se da će se i to početi rješavati nakon što Sabor usvoji Zakon o znanosti, koji se nije mijenjao punih 19 godina.
Top 5 najtraženijih fakulteta prema omjeru prvih prijava i kvota
1. Izobrazba trenera; smjer: Kondicijska priprema sportaša, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2. Psihologija, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
3. Logopedija, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
4. Sestrinstvo (izvanredni), Zdravstveno veleučilište u Zagrebu
5. Primaljstvo, Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci
Top 5 najtraženijih fakulteta prema omjeru prvih prijava i
1. Poslovna ekonomija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2. Elektrotehnika i informacijska tehnologija i Računarstvo, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu
3. Medicina, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
4. Poslovna ekonomija (stručni), Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
5. Pravo, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Top 5 najmanje traženih fakulteta
1. Visoko evanđeosko teološko učilište u Osijeku
2. Veleučilište u Zaprešiću Baltazar
3. Libertas međunarodno sveučilište
4. Visoka škola ARCA
5. Visoka škola Aspira
Top 5 fakulteta s najboljim srednjoškolskim prosjekom
1. Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
3. Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu
4. Medicinski fakultet Sveučilišta u Osijeku
5. Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu